ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Blok niskoczynszowy dla ponad 30 rodzin

W Lidzbarku powstaną mieszkania niskoczynszowe w ramach rządowego programu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. W jednej z trzech zaproponowanych lokalizacji wybudowany zostanie blok, w którym zamieszka ponad 30 rodzin.

Głośno zapowiadany Program Mieszkanie Plus okazał się niewypałem i niewiele zmienił w temacie dostępu do mieszkań. Teraz resort Jarosława Gowina ma kolejny pomysł - Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. Za jego sukcesem mają stać samorządy, które najlepiej znają swoje potrzeby, dysponują gruntami pod budowę, ale często nie mają pieniędzy na inwestycje. - Nasz model polega na tym, że gmina inwestuje w budowę mieszkań przez SIM-y, a państwo zapewnia środki na inwestycje. Po pierwsze, bezzwrotne 3 mln zł na stworzenie SIM-u. Po drugie, bezzwrotny grant z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 35 proc. kosztów inwestycji. Po trzecie bezzwrotne 10 proc. kosztów inwestycji finansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa - przedstawił założenia programu Jarosław Gowin. Co ciekawe, budynek wielorodzinny w ramach tego programu ma powstać w Lidzbarku. O nowej inwestycji poinformowano w miniony czwartek na specjalnej konferencji prasowej z udziałem posła Michała Wypija oraz burmistrza Macieja Sitarka.

Dowiedzieliśmy się na niej, że nowy program budownictwa wielorodzinnego ma pozwolić mieszkańcom na wynajem mieszkania z możliwością jego zakupu na własność, ale bez konieczności wiązania się z bankiem wieloletnim kredytem. To program kierowany do osób o umiarkowanych dochodach. Mieszkańcom, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 20 proc. kosztów budowy lokalu, program zapewnia możliwość dojścia do własności już nawet po 20 latach. - Ta inicjatywa to wsparcie dla naszych mieszkańców. Jest to pomocna dłoń wyciągnięta w kierunku wszystkich tych, którzy potrzebują własnego mieszkania, a nie są w stanie go zakupić - mówił Maciej Sitarek. - Potrzeby społeczne zostały zdiagnozowane przez samorządowców, dlatego wiemy, czego samorządy potrzebują i właśnie taką pomoc od rządu otrzymają - dodawał poseł Michał Wypij.

Na tę chwilę wiadomo, że w Lidzbarku powstanie blok z ponad 30 mieszkaniami o różnych powierzchniach - od 35 do 70 m2. Jego lokalizacja nie jest jeszcze znana. Pod uwagę brane są trzy ulice: Brzozowa, Myśliwska lub Jeleńska. Miejsce powstania budynku, a także zasady przyznania mieszkań i ich wykupu ustali Rada Miejska w Lidzbarku.

Aktualnie miasto i gmina Lidzbark posiada około 200 mieszkań komunalnych. Jak mówi Maciej Sitarek, liczba ta nie jest wystarczająca. W kolejce na mieszkanie czeka jeszcze około 100 rodzin. Są to osoby młode, ale również starsze, które nie są w stanie już utrzymywać domów jednorodzinnych.

Na Warmii i Mazurach w Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej udział weźmie 20 gmin. Rząd na realizację Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa zarezerwował w sumie 1,5 mld zł. Pieniądze zasilą społeczne budownictwo mieszkaniowe w ciągu dwóch najbliższych lat.

Komentarze obsługiwane przez CComment