Jakie firanki do rolet?
Firanki i rolety to, wbrew pozorom, zgrany duet. Trzeba jednak dobrze zastanowić się nad tym, jakie firanki wybrać, by uzyskać efekt, który jest atrakcyjny wizualnie. O czym warto pamiętać, by nie żałować swoich zakupów i nie szykować się na kolejną zmianę dekoracji okien?
Nie musisz wybierać między roletami i firankami
Sporo osób, które zamiast tradycyjnego duetu złożonego z firanki i zasłony, wybiera rolety, nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie trzeba stosować ich wyłącznie samodzielnie. Rolety można łączyć zarówno z firankami, jak i z zasłonami! Z tego artykułu dowiesz się, jakie firanki wybierać, by uzyskać estetyczny i nowoczesny efekt, który nie zaburzy harmonijnej aranżacji wnętrza.
Ważną zaletą firanek jest to, że stanowią subtelną dekorację pomieszczenia i sprawiają, że staje się ono przytulniejsze. Firanki zasłaniają ponadto nasze okna przed natrętnymi spojrzeniami sąsiadów lub przechodniów, jeśli mieszkamy na parterze. Trzeba jednak podkreślić, że nie dają nam jednak całkowitej prywatności. Nie pozwalają także nam na znaczną izolację światła, co jest problemem zwłaszcza wieczorem, a także w słonecznych domach i mieszkaniach.
Czy nie lepiej zatem postawić na rolety, na przykład na te typu dzień-noc? Nie da się zaprzeczyć, że decydując się tylko na rolety, musimy liczyć się z tym, że okno będzie wyglądać dość skromnie i surowo, co może nie odpowiadać osobom nieprzepadającym za minimalistycznymi wnętrzami. Ponadto firanka stanowi dodatkową osłonę okna, a jest istotne, gdy komuś zależy na jeszcze mocniejszym przyciemnieniu wnętrza na noc. Mało tego, firanka daje pewien komfort, gdy nie chcemy rozwijać rolet, ale nie mamy też ochoty zostawiać całkowicie odsłoniętego okna.
Postaw na umiar
Przede wszystkim pamiętaj o tym, by nie eksperymentować z połączeniami różnych wzorów i kolorów. Nawet te rolety, które mają delikatny i uniwersalny design, nie będą dobrze wyglądały w połączeniu z bogato zdobionymi firankami. Można jednak pokusić się o dekoracyjne zapięcia do firan.
Firany z upięciami lub bogatymi ornamentami rzeczywiście wspaniale się prezentują, ale w komplecie z roletami tracą swój urok. Dlaczego? Większość rolet, zwłaszcza modele dzień-noc, stworzone są z poziomych pasów. Geometryczne formy niełatwo jest połączyć z finezyjnymi zdobieniami, charakterystycznymi dla niektórych firanek, szczególnie tych koronkowych. Raczej nie decyduj się na firanki w nietypowym kolorze, bo najlepiej sprawdzi się klasyka. Białe, kremowe bądź pudrowe firanki to najlepsze rozwiązanie. Gdy aranżujemy firankę z roletą, miejmy na uwadze, że ten element ma być dopełnieniem całości. Firanka powinna być dodatkiem do rolety, możliwie jak najbardziej neutralnym.
Oprócz koloru istotny jest też rodzaj materiału. W duecie z roletami najlepiej sprawdzają się firanki transparentne i gładkie, ewentualnie lekko marszczony. Polecane są zwłaszcza woal, muślin i tiul. Firanki, które wieszamy razem z roletami, powinny być lekko puszczone i mają sięgać do podłogi lub parapetu.
Kierując się powyższymi wskazówkami, bez trudu dopasujesz firanki do rolet i tym samym zadbasz o efektowniejszą i praktyczniejszą aranżację okien. Nie zapominaj o tym, że masz dużo możliwości w zakresie aranżacji okien. Być może czymś w sam raz dla Ciebie okażą się rolety rzymskie.
Komentarze obsługiwane przez CComment