ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Matura 2024. Jaka formuła, jakie egzaminy i kiedy?

Fot. I LO im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie/ FB

Uczniowie ostatnich klas szkół średnich zakończyli rok nauki i pożegnali się ze swoimi szkołami. Przed nimi egzaminy maturalne, które potrwają od 7 do 25 maja. Jako pierwszy przedmiot młodzież będzie zdawać, tradycyjnie, język polski - we wtorek, 7 maja. 

Nieco później niż w ubiegłym roku, ale jak w poprzednich latach, po majówce, we wtorek, 7 maja absolwenci szkół średnich: czteroklasowych liceów i pięcioklasowych techników przystąpią do pisemnego egzaminu z języka polskiego. W środę, 8 maja czeka ich egzamin z matematyki, zaś w czwartek, 9 maja z języka angielskiego, który od lat wybiera większość osób, lub z innego języka obcego nowożytnego, np. niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego czy hiszpańskiego. Te egzaminy są pisemne i obowiązkowe, wszystkie na poziomie podstawowym. Oprócz nich młodzież przystępuje do egzaminu pisemnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Tym przedmiotem może być przedmiot zdawany wcześniej na poziomie podstawowym jak język polski, ale może też być zupełnie inny jak historia, biologia czy fizyka. Formuła zatem wygląda jak rok temu.

Egzaminy pisemne będą odbywać się o dwóch porach: rano od godziny 9 oraz po południu od godziny 14. Potrwają do 24 maja.

Trzyczęściowy pisemny polski

Pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części jak w 2023 r. (wówczas zaszły zmiany). Pierwsza część jest nazwana „język polski w użyciu”, tu maturzysta czyta dwa teksty popularnonaukowe, najczęściej dotyczące kultury lub ogólnych zagadnień, i na ich podstawie musi rozwiązać zadania, w tym napisać notatkę syntetyzującą (w ubiegłym roku stanowiła ona nowość), będącą streszczeniem najważniejszych kwestii poruszanych w tych tekstach. Oczywiście powinien posługiwać się poprawną polszczyzną. Druga część egzaminu to test historycznoliteracki – młodzież odpowiada na pytania dotyczące przede wszystkim problematyki lektur obowiązkowych. Trzecia część to wypracowanie nie krótsze niż 300 wyrazów,  wypowiedź argumentacyjna w dowolnej formie, w której muszą odwołać się do lektur, w tym koniecznie do jednej lektury obowiązkowej, podanej w arkuszu. Najczęściej młodzież wybiera rozprawkę, o wiele rzadziej przemówienie lub esej. Podane są dwa tematy do wyboru.

Dwa egzaminy ustne

Absolwent zdaje również obowiązkowo – w części ustnej – egzaminy (dla których nie określa się poziomu) z języka polskiego i obcego nowożytnego. Część ustna to powrót do egzaminu dojrzałości sprzed epidemii, choć wygląda on nieco inaczej niż przed nią, za to podobnie jak rok temu. Na egzaminie ustnym z języka polskiego, maturzysta losuje zestaw egzaminacyjny składający się z dwóch zadań. Jedno z nich jest z zakresu lektury obowiązkowej (pochodzi z grupy zadań jawnych ogłoszonych przez CKE), drugie (z grupy pytań niejawnych) związane jest z literaturą lub z innymi tekstami kultury.

Egzaminy ustne zaplanowano od 11 do 16 (z wyjątkiem niedzieli, 12) i od 20 do 25 maja. Ich wyniki, jak i pisemnych, młodzież pozna 9 lipca.

Fot. I LO im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie

Taki napis przywitał 7 maja młodzież zdającą egzamin z języka polskiego

Całość w TC nr 18-19 z 30.04.-13.05.

Komentarze obsługiwane przez CComment