ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Pilnujemy interesów Ciechanowa. Prezydent Krzysztof Kosiński w rozmowie z naszą redakcją

Spotkał się pan ostatnio z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Na co mogą liczyć samorządy od nowego parlamentu i rządu? 

- Mamy zapowiedzi decentralizacji władzy i zwiększenia finansowej autonomii miast. Dlatego na ręce marszałka przekazałem gotowe projekty ustaw. Jako środowisko samorządowe liczymy na dobrą współpracę.

Pieniądze europejskie będą odblokowane i popłyną do Ciechanowa?

- Już dawno powinny być w samorządach. Dla przykładu, w naszym mieście musieliśmy przesunąć termomodernizację dwunastu zabytkowych budynków mieszkalnych na osiedlu „Bloki” z tego roku na przyszły. A powodem był właśnie brak funduszy UE. To musi się zmienić. 

Nie zmienią się od 1 stycznia podatki i opłaty lokalne w Ciechanowie. To wyborcza decyzja?

- To decyzja podyktowana bardzo dobrą kondycją finansową miasta. 2023 rok kończymy bez deficytu, bez zaciągania żadnych kredytów, bez emisji obligacji. A jednocześnie przeznaczyliśmy rekordową kwotę na inwestycje w wysokości ponad 90 mln zł. W obywateli całego kraju, a także w przedsiębiorców uderzyła w ostatnich dwóch latach wysoka inflacja. Ona niestety nadal będzie utrzymywała się na podwyższonym poziomie. Dlatego to nie jest dobry czas na jakikolwiek wzrost obciążeń.

Będzie Pan kandydował w wyborach samorządowych? 

- Decyzję już podjąłem, ale chcę być gospodarzem momentu jej ogłoszenia mieszkańcom. Prośba o cierpliwość. Jeszcze nie ma kampanii wyborczej.

To najdłuższa w historii kadencja samorządowa. Łącznie wyniesie 5 i pół roku. Jakie były trzy najważniejsze inwestycje przeprowadzone w tym czasie w mieście? 

- Każdy mieszkaniec ma pewnie swoją indywidualną perspektywę. Ja wymieniłbym tu budowę pierwszego od 32 lat nowego miejskiego przedszkola przy ul. Szwanke. Ważna i obszerna była kompleksowa modernizacja sieci dróg na osiedlu „Słonecznym”, m.in. Ludowej, Kruczej czy Skłodowskiej-Curie. Kolejnym zadaniem były zielone projekty, w tym założenie parków na Jeziorku i przy ul. Augustiańskiej. Wymienię też czwarte zadanie, bo jest związane z samodzielnością energetyczną miasta. Chodzi o budowę Elektrociepłowni Ciechanów. Dzięki temu oprócz ciepła możemy produkować również tańszy prąd na własne potrzeby. 

Ale przede wszystkim dzięki tej inwestycji Ciechanów odchodzi od węgla w produkcji ciepła. 

- Mam wrażenie, że nadal niewielu zdaje sobie sprawę, jak wielką rewolucję zrealizowaliśmy w Ciechanowie. Inwestycja miejskiej spółki ciepłowniczej to największe tego typu przedsięwzięcie od 30 lat. Od maja 2023 r. na wytwarzanie ciepła dla Ciechanowa nie zużyto ani jednego kilograma węgla. Ma to skutki nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne. To przynosi oszczędności – ograniczone zostały obciążenia parapodatkowe, jakie ponosiła miejska spółka, czyli koszty zakupu uprawnień do emisji CO2, nakładane na instalacje spalające paliwa kopalne. Elektrociepłownia oszczędza, co przełoży się na stabilność cen ciepła dla mieszkańców. 

A czego nie udało się przeprowadzić? 

- Są zadania, które przeciągają się w czasie. Jednakże przy tak dużej skali podejmowanych równocześnie inwestycji musimy wliczyć to w rachubę. Przedłuża się odnowa zabytkowego budynku przy ul. Fabrycznej, gdzie mamy uruchomić m.in. Bar Mleczny „Łydynia”. Pierwszy wykonawca był nierzetelny, musieliśmy rozwiązać z nim umowę. Teraz jesteśmy na dobrej drodze do podpisania umowy z nową firmą, która dokończy cały proces. Gwarantuję jednak, że doprowadzimy to do końca, a zrewitalizowany budynek będzie piękną architektoniczną wizytówką Ciechanowa.

Plac przed ratuszem będzie odbetonowany? 
- Taka jest wola zdecydowanej większości mieszkańców wyrażona w konsultacjach społecznych i do niej się dostosujemy. Jednakże doprecyzuję. Koncepcja zmiany zagospodarowania terenu przed ratuszem zakłada połączenie funkcji placu i parku. Będzie więcej zieleni, ale ciągi piesze zostaną zachowane, tak samo zachowana będzie dotychczasowa liczba miejsc parkingowych. Nadal też będziemy mogli organizować w tym miejscu wydarzenia integrujące mieszkańców. 

Taka przestrzeń spotkań dla mieszkańców będzie też w innym miejscu. Na targowisku przy ul. Płońskiej. Kiedy zakończenie i otwarcie „Zielonego Targu”? 

- Prace postępują. Odwiedzam teren budowy i przyglądam się temu jak rośnie nowy budynek, w którego środku będzie teren targowy – częściowo pod chmurką, częściowo zadaszony. Zastosujemy tam szereg proekologicznych rozwiązań. Będzie zielony dach, po którym mieszkańcy będą mogli spacerować, zbiornik na deszczówkę, który posłuży do podlewania bujnej zieleni, panele fotowoltaiczne, a miejsca parkingowe przepuszczą wodę do gruntu. Nie podam jeszcze dokładnej daty zakończenia. Przewidujemy, że to może być ostatni kwartał przyszłego roku. Już w styczniu ogłosimy nabór dla przedsiębiorców, którzy będą zainteresowani prowadzeniem tam działalności gospodarczej. 

A co z młynem przy Nadrzecznej? 

- W podobnym momencie w 2023 roku zaczęliśmy prace nad odnową i rozbudową młyna oraz w przybliżonym okresie zakończymy inwestycję. Przebudowana będzie też sama ulica Nadrzeczna. Tu nie tylko odnowimy nawierzchnię, ale zmieni się organizacja ruchu, bo wprowadzamy tam ścieżkę rowerową. Często słyszę, że w centrach miast nie da się tworzyć wydzielonych tras dla rowerzystów. Udowadniamy w Ciechanowie, że jednak można. 

Ścieżki rowerowej brakuje w ul. Mławskiej.

- To jest kolejny projekt, który niestety się przedłuża. W tym wypadku skomplikowany jest proces opracowywania dokumentacji technicznej. Jednakże mam dobre informacje dla kierowców, bo sama nawierzchnia tej drogi będąca w fatalnym stanie, nie czekając na budowę ścieżki, zostanie wyremontowana nadchodzącą wiosną przez drogi wojewódzkie. Pewne jest to, że wkrótce zacznie się budowa ścieżki rowerowej w ul. Śmiecińskiej.

Nie wszystkie samorządy mogą pozwolić sobie na realizowanie aż tylu inwestycji. 

- Dobra kondycja finansowa miasta wynika z przemyślanych działań i decyzji. Mamy oszczędności. Pozyskujemy dodatkowe środki europejskie, krajowe czy te od samorządu Mazowsza. Pilnujemy interesów Ciechanowa, by móc rozwijać miasto.

Czy można powiedzieć, że budżet na 2024 rok zdominują wydatki na modernizacje dróg? 

- Utrzymamy bardzo intensywne tempo realizowania inwestycji w Ciechanowie. One są warunkiem rozwoju. Te zaplanowane na 2024 r. mają charakter wielopłaszczyznowy. Są wysokie nakłady na drogi, bo zamierzamy przebudować chociażby ul. Śmiecińską, Nadrzeczną, Bohaterów Września, Baczyńskiego, Malinową, Jaśminową, zakończy się remont trzech ulic na Podzamczu czy drugi etap modernizacji ul. Wyspiańskiego. Jednakże będą też inwestycje w edukację, sport, zieleń czy zabytki. Pełną termomodernizację przejdą dwa budynki szkół: SP nr 4 i SP nr 5. Przede wszystkim rozpocznie się budowa drugiego miejskiego żłobka, który pomieści 100 najmłodszych do trzeciego roku życia. Obiekt powstanie przy ul. Prymasa Tysiąclecia, a więc przy samej pętli miejskiej, co będzie powodowało łatwy i szybki dojazd z wielu punktów miasta.

Pomagacie finansowo powiatowi. Jak układa się współpraca ze starostą z PiS? 

- Miasto przekazuje 1 milion złotych dla powiatu na modernizację powiatowego odcinka ul. Leśnej. My swój miejski odcinek tej ulicy zmodernizowaliśmy kilka lat temu. Powiat miał dużo zamieszania wokół swojej inwestycji. Na koniec był problem ze spięciem budżetu z ich strony. Dlatego celem finalizacji sprawy i dobrej współpracy zdecydowałem się pomóc. Nie patrzę na to z jakiej formacji politycznej jest starosta. W tym przypadku można zrobić wspólnie coś konkretnego dla mieszkańców.

Organizacje pozarządowe otrzymają w przyszłym roku więcej pieniędzy od miasta?

- Tak, do 1,2 mln zł podnieśliśmy środki, jakie będą rozdysponowane na realizację zadań publicznych przez NGO. Zadania zlecane tzw. trzeciemu sektorowi są dobrze odbierane przez naszych mieszkańców. Dzięki nim mamy całą paletę różnych atrakcji czy wydarzeń w ciągu każdego roku.

Mieszkańcy mogą liczyć na imprezy plenerowe?

- Oczywiście. Widzimy, że te, które organizuje miasto cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, przyciągają do Ciechanowa turystów. Dają możliwość skorzystania na miejscu z oferty kulturalnej, pójścia na koncert we własnym mieście, oddechu od codziennych obowiązków. To też wsparcie i impuls dla lokalnego biznesu, branży gastronomicznej i hotelarskiej. W 2024 r. planujemy organizację dużego koncertu w hali na Dzień Kobiet. Będą Dni Ciechanowa. Będzie też impreza plenerowa na zakończenie wakacji. Zorganizujemy senioralia. Poza tym cały szereg mniejszych imprez o różnym zakresie tematycznym. Przygotowujemy też wydarzenia sportowe. Na stadionie powstała nowoczesna infrastruktura dla sportowców i już wiemy, że Polski Związek Lekkiej Atletyki powierzył miastu organizację biegowych mistrzostw rangi ogólnopolskiej.

A co z budżetem partycypacyjnym?

- Budżet obywatelski w Ciechanowie realizujemy nieprzerwalnie od 2015 r. Nie zrezygnowaliśmy z niego nawet w trudnym dla samorządów czasie, kiedy wiele miast zaniechało tej inicjatywy. Ciechanowski Budżet Obywatelski to głos mieszkańców, którzy sami proponują zadania, na których najbardziej im zależy. W obecnej edycji do ratusza wpłynęło ponad 50 projektów. Głosowanie odbędzie się w lutym. 

Jak prezydent miasta spędzi nadchodzące święta i sylwestra? 

- Wybieramy się z żoną na świąteczny urlop, a przełom roku spędzimy w Ciechanowie na zabawie sylwestrowej z seniorami.  

Radosław Marut

Komentarze obsługiwane przez CComment