ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

35 lat Farbexu, czyli lata malowane sukcesami

Początki były skromne… Wszystko zaczęło się ponad trzy dekady temu od małego sklepiku z meblami założonego przez dwóch wspólników.

Dziś ciechanowska firma Farbex zaopatruje klientów z całego północnego Mazowsza w produkty niezbędne do budowy i remontów mieszkań, domów i innych obiektów.
Aktualnie wizytówką przedsiębiorstwa są aż cztery markety budowlane, dwie hurtownie oraz dwa centra: wnętrz oraz drzwi i podłóg.

- W 1989 r. uwierzyliśmy w kapitalizm. W to, że można robić coś na własną rękę i być niezależnym. Z Jackiem Martelą zarejestrowaliśmy pierwszą spółkę, a wkrótce, w przybudówce własnego domu na ulicy Zagumiennej otworzyliśmy sklep, do którego przywoziliśmy meble z fabryki w Swarzędzu - wspomina prezes i założyciel firmy Krzysztof Tarkowski.

Czasy transformacji były dość dynamiczne, niemal z dnia na dzień pojawiała się okazja na poszerzenie działalności. Prezes wspomina, że w prasie lokalnej trafił na ogłoszenie spółki chemicznej ze Śląska, która poszukiwała na terenie ówczesnego województwa ciechanowskiego kontrahenta do sprzedaży odczynników chemicznych służących do badań w laboratoriach.

Właściciele firmy Farbex, od lewej: Jacek Martela, Anna i Krzysztof Tarkowscy

- Odczynniki dostarczaliśmy szpitalom w Ciechanowie, Mławie czy Makowie Mazowieckim, a dokładnie laboratoriom, które przeprowadzały dializy czy badania krwi. Na rynku brakowało wtedy mnóstwa towarów, a my mając już jakieś rozeznanie, postanowiliśmy zainwestować w sprzedaż farb. Byliśmy pierwszym prywatnym klientem fabryki we Włocławku. Zaczynaliśmy od handlowania farbami samochodowymi. Po materiały przyjeżdżali do nas lakiernicy z całego województwa. Systematycznie poszerzaliśmy asortyment, wreszcie na półkach pojawiły się lakiery i farby z zagranicy. Równocześnie zaczęły się do nas odzywać mniejsze sklepy z okolicy, które chciały z nami kooperować. Potrzebowaliśmy też nowych punktów sprzedaży, bo na Zagumiennej zaczynało brakować miejsca - opowiada Krzysztof Tarkowski.

Problemy z magazynowaniem towarów skończyły się, gdy wspólnikom udało się zakupić od syndyka halę przy ulicy Śmiecińskiej. Dzisiaj znajduje się tam hurtownia i niedawno otwarte centrum wnętrz. Kolejnym przełomowym wydarzeniem było otwarcie sklepu przy ulicy Pułtuskiej w Ciechanowie, gdzie do dzisiaj znajduje się główna siedziba firmy.

Market przy ulicy Pułtuskiej był pierwszym tego typu sklepem w Polsce

- Byliśmy pierwszym marketem budowlanym, który powstał w Polsce. Nieskromnie przyznam, że to na naszym przykładzie uczyli się inni przedsiębiorcy. Pamiętam jak przyjeżdżały do nas delegacje innych firm podglądając nasz asortyment i pytając jak to zrobiliśmy. Na początku działalności marketu, to moja żona Anna jeździła po całym kraju szukając hurtowni z artykułami dekoracyjnymi, chemią gospodarczą, porcelaną, zabawkami. Już wtedy chcieliśmy urozmaicać ofertę sklepu  - przypomina prezes Farbexu.

Otwarcie marketu pod koniec lat 90. okazało się strzałem w dziesiątkę. Kluczem do sukcesu była oferta różnorodnego asortymentu w jednym miejscu. Ludzie zaopatrywali się na potęgę, kolejki do kas kończyły się dopiero w połowie sklepu. 

Centrum Drzwi i Podłóg przy ulicy Wojska Polskiego w Ciechanowie

Jednak najważniejsze okazały się inwestycje. Właściciele dbali o rozwój, mieli plan działania na kolejne lata. Dzisiaj firma ma sklepy i hurtownie nie tylko w Ciechanowie, ale również Mławie, Bartoszycach i Łomży. Zatrudnia około 160 pracowników. I to m.in. dzięki znajomości rynku, doświadczonej kadrze pracowników i dobrej jakości towarów firma wciąż przyciąga klientów. Farbex zajmuje się dystrybucją farb, lakierów, glazury, materiałów budowlanych, chemii gospodarczej, artykułów wyposażenia wnętrz, narzędzi. Dostosowują się do potrzeb rynku, sklep prowadzi sprzedaż towarów również przez stronę internetową. W ostatnich latach, szczególnie w okresie pandemii, klienci w coraz większym stopniu nastawili się na tego typu zakupy. Informacje o promocjach zamieszczane są na Facebooku i Instagramie, a także wydawanej przez firmę gazetce. Właściciele podkreślają, że ich firma, w odróżnieniu od konkurencji, zapewnia kupującemu cały swój asortyment praktycznie „od ręki”. Przy ulicy Wojska Polskiego w Ciechanowie, gdzie mieści się centrum drzwi i podłóg dostępnych jest ponad 150 rodzajów drzwi.

Hurtownia oraz Centrum Wnętrz przy ulicy Śmiecińskiej w Ciechanowie

Farbex od samego początku istnienia jest spółką z polskim kapitałem. Jest to firma rodzinna. Właściciele przyznają, że za kilka lat będą chcieli przekazać stery następnemu pokoleniu. Prywatnie Krzysztofa Tarkowskiego cieszy fakt, że prowadzeniem biznesu zainteresował swoje córki – Aleksandrę i Katarzynę. To one już w coraz większym stopniu, zwłaszcza jeśli chodzi o markety, decydują o obliczu firmy, wspierają radą i służą pomocą.  

Komentarze obsługiwane przez CComment