Dzień Dziecka w skansenie

W minioną niedzielę świętowaliśmy Dzień Dziecka w skansenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Była to pierwsza impreza plenerowa zorganizowana po długim lockdownie i w okrojonej wersji ze względu na wciąż obowiązujące obostrzenia sanitarne.

Niemal 3000 frekwencja pokazała, że sierpeckie muzeum to doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi, miejsce, które warto odwiedzić lub do którego warto wracać. Ekspozycje w izbach chłopskich wzbogacone zostały akcesoriami dziecięcymi sprzed ponad 70 lat. Na podwórku zagrody z Ostrowa, wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił w chodzeniu na szczudłach czy toczeniu obręczy. W kuźni pracował kowal, tkaczka na krosnach tworzyła chodnik szmaciak, plecionkarz wyczarowywał z wikliny koszyki, a szewc opowiadał jak dawniej naprawiano buty.

Aby choć odrobinę wynagrodzić młodym turystom brak warsztatów, widowiska czy kiermaszu, muzeum zaproponowało zabawy terenowe: dla najmłodszych Odkryj z Plonkiem Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, a dla starszych w zagrodzie, chałupie i dworze. Tajemnice wiejskiej architektury. Za wykonane zadania uczestnicy otrzymywali upominki, w postaci zestawów elementów odblaskowych do rowerów, przekazane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Zabawy wywoływały wiele emocji, zarówno u dzieci jak i rodziców - mocno zaangażowanych w pomoc swoim pociechom. Rozdano ponad 120 zestawów. I jak się okazało nagród starczyło dla wszystkich graczy. Przez cały dzień dopisywała  piękna, słoneczna pogoda, a najmłodsi odkrywcy historii dzielnie przemierzali muzealną wieś. Jeszcze raz wszystkim zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy na kolejne wydarzenia!

Joanna Szewczykowska

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl