Henryk Kowalczyk wrócił do rządu

Pochodzący z powiatu pułtuskiego Henryk Kowalczyk objął dziś w rządzie RP tekę wicepremiera i ministra rolnictwa. To efekt przetasowań w gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego po odejściu z rządowej kolacji Jarosława Gowina i części posłów jego ugrupowania. 

W latach 1979-1990 pracował jako nauczyciel matematyki w Zespole Szkół Rolniczych w Golądkowie. Przez kilka kadencji pełnił funkcję wójta gminy Winnica. Od 19 lutego do 31 grudnia 1998 r. zajmował stanowisko wojewody ciechanowskiego. Przez kilka kadencji był posłem. 
Od czerwca 2006 r. do listopada 2007 r. był sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szefem resortu był wówczas Andrzej Lepper, lider Samoobrony.
Po tym, jak Beata Szydło stanęła na czele rządu, w listopadzie 2015 roku Henryk Kowalczyk został przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów. Początkowo nie otrzymał żadnej ministerialnej teki. Przed zlikwidowaniem Ministerstwa Skarbu Państwa był jego szefem od września do grudnia 2016 r. 
We wrześniu 2020 r. poseł Henryk Kowalczyk został zawieszony w prawach członka partii przez prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego. Powodem było złamanie dyscypliny klubowej podczas sejmowego głosowania nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Ostatecznie nie weszła ona w życie w proponowanej wówczas formie, budzącej kontrowersje.

- Mam ogromny zaszczyt poinformować Państwa, iż Pan Prezydent Andrzej Duda z dniem dzisiejszym powołał mnie w skład Rady Ministrów na urzędy Wiceprezesa Rady Ministrów oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nowe funkcje przyjąłem z wielką dumą i pokorą wobec czekających mnie wyzwań. Obiecuję wiernie służyć Rzeczpospolitej Polskiej - napisał Henryk Kowalczyk na swojej oficjalnej stronie. 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl