Konkurs „Liber Mazovia” rozstrzygnięty!

Kapituła konkursu „Liber Mazovia” pod przewodnictwem redaktora naczelnego „TC” Ryszarda Maruta składająca się z dziennikarzy Tygodnika Ciechanowskiego i bibliotekarzy Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie jednogłośnie w tym roku przyznała nagrodę książce pt.  „Aktywność społeczno-gospodarcza ziemian guberni płockiej w latach 1865-1914” autorstwa pani Bogumiły Umińskiej.

Konkurs organizowany jest od 2011 roku, w tym roku przypada jego 10. jubileuszowa edycja. Oceniano książki wydane w latach 2019-20.

Celem konkursu jest promowanie książek związanych z północnym Mazowszem o tematyce historycznej, społecznej, kulturalnej, mające charakter naukowy bądź popularyzatorski; wydawane przez stowarzyszenia regionalistyczne, samorządy, uczelnie i szkoły oraz osoby prywatne. Nie mogą to być wydawnictwa periodyczne lub cząstkowe (np. pierwszy lub kolejny tom wydawnictwa wielotomowego – takie wydawnictwa będą rozpatrywane jako całość po wydaniu ostatniej części).

Jury konkursu miało do oceny 46 tytułów, które zostały wydane w latach 2019/2020 i wpłynęły do redakcji, bądź znajdują się w księgozbiorze Czytelni Regionalnej Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie.

Po przeczytaniu i szczegółowym przeanalizowaniu treści książek Kapituła postanowiła przyznać nagrodę „Liber Mazovia” za lata 2019/2020 książce  „Aktywność społeczno-gospodarcza ziemian guberni płockiej w latach 1865-1914” autorstwa Bogumiły Umińskiej, wydanej przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

Zdaniem Kapituły książka B. Umińskiej okazała się najbardziej oryginalną, najwartościowszą pod względem treści, wagi tematycznej, doboru ilustracji a także walorów graficzno-wydawniczych. Uzupełnia ona dotychczasową lukę, dotyczącą dziejów ziemiaństwa na północnym Mazowszu schyłku epoki rozbiorowej.

Jest książką nie tyko dla zawodowych historyków ale także miłośników historii regionalnej.

Pozostałe książki, które zwróciły uwagę jury będą promowane poprzez zamieszczanie ich recenzji na łamach Tygodnika Ciechanowskiego.

O terminie i miejscu wręczenia nagrody poinformujemy czytelników.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież