Leonard Sobieraj Płocczaninem Roku!

Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku otrzymał tytuł Płocczanina Roku 2021.

Tuż po godzinie 20.00 w niedzielę, 19 czerwca br. na scenie płockiego amfiteatru ogłoszono wyniki plebiscytu organizowanego przez Urząd Miasta Płocka i Gazetę Wyborczą.

- Nie było chyba w Płocku w 2021 r. wydarzenia o większej randze niż otwarcie wystawy art déco w Muzeum Mazowieckim. Ta świetna ekspozycja jest wyjątkową tego typu w Polsce – powiedziano ogłaszając wyniki, – to także fenomen na skalę co najmniej środkowoeuropejską. Wszystko poprzedziły lata ciężkiej pracy, od kupna i remontu kamienicy przy ul. Kolegialnej 6 i jej zaadaptowania na potrzeby muzeum po gromadzenie zbiorów, pozyskiwanie darczyńców, opracowywanie koncepcji itp. itd. 1,8 tys. obiektów związanych ze sztuką dwudziestolecia międzywojennego znalazło godne miejsce i stało się wielką atrakcją dla samych płocczan i turystów. Wśród eksponatów są takie rarytasy jak oryginalne auto z epoki – jowett z 1926 r. - czy „Martwa natura" – obraz Tamary Łempickiej, ikony lat 20. i 30. XX w. światowego formatu, której malarstwo jest kwintesencją stylu art déco. Meble, szkło, biżuteria, ceramika – wszystko to jest wyeksponowane bardzo atrakcyjnie; w odtworzonych wnętrzach, „przedwojennym" kinie czy sklepiku. Do tego powstała droga sercu mieszkańców miasta Galeria Wielkich Płocczan, do której sami mogli zgłaszać kandydatów.

Kapituła nagrody zgodnie podkreślała, że to wielka zasługa dyrektora Muzeum Mazowieckiego Leonarda Sobieraja i jego pełnej pasji załogi. Dodawano przy tym, że bez szefa ambitnego i wciąż dążącego do nowych celów takie sukcesy nie byłyby możliwe. Stąd nominacja dla Leonarda Sobieraja do tytułu Płocczanina Roku 2021 oraz ten zaszczytny tytuł.

Leonard Sobieraj dedykował swą nagrodę załodze muzeum.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl