Mazowsze dla straży pożarnych

Tylko w tym roku ponad 2,7 mln zł dofinansowania z budżetu województwa mazowieckiego otrzymają jednostki OSP z regionu ciechanowskiego i powiatu przasnyskiego. W sumie Mazowsze dofinansuje 109 inwestycji, w tym m.in. remonty strażnic, zakup wozów strażackich oraz sprzętu i środków ochrony osobistej strażaka.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, samorząd Mazowsza od lat wspiera ochotnicze straże pożarne na Mazowszu. – Wnioski o pomoc finansową spływają do nas przez cały rok. Dofinansowujemy nie tylko zakup specjalistycznego sprzętu czy samochodów, bez których druhowie nie mogliby nieść pomocy podczas pożarów czy wypadków. Pomagamy również modernizować strażnice OSP. Wiele z nich jest w złym stanie technicznym i wymaga remontów. Niestety, takie prace są bardzo kosztowne i nie każda gmina może sobie pozwolić na takie wydatki. Dlatego zawsze staramy się wygospodarować dodatkowe środki właśnie na pomoc finansową w tym zakresie. W tym roku na wsparcie dla OSP z całego Mazowsza przeznaczyliśmy ponad 18 mln zł.

W ramach programu „Mazowieckie strażnice OSP-2022” gminy mogą uzyskać środki na remonty i modernizacje strażnic strażackich. W regionie ciechanowskim i powiecie przasnyskim, dzięki wsparciu samorządu Mazowsza takie prace przeprowadzą 34 OSP: Joniec, Ojrzeń, Niedzbórz, Nasierowo Górne, Winnica, Przywilcz, Radzanów, Wyszyny Kościelne, Trzciniec, Zeńbok, Siedlin, Zielona, Chociszewo, Baboszewo, Gzowo, Dzierzgowo, Sarnowa Góra, Szyszki, Stara Kępa, Kroczewo, Nowe Gumino, Pawłowo, Kościelne, Budy Rządowe, Świeszewko, Łaszewo, Dobrska Kolonia, Turza Mała, Kuczbork-Osada, Smardzewo, Łaguny, Łanięta, Piegłowo Wieś oraz Szreńsk.

Czternaście jednostek otrzymało wsparcie finansowe na zakup wozów strażackich: OSP Baboszewo i Ojrzeń po 100 tys. zł na nowe ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze ze sprzętem ratowniczo-gaśniczym zamontowanym na stałe, OSP: Dzierzgowo, Jednorożec, Kaczorowy, Dąbek i Pawłowo po 100 tys. zł na nowe średnie samochody ratowniczo-gaśnicze ze sprzętem ratowniczo-gaśniczym zamontowanym na stałe oraz OSP: Modła, Bieżuń, Sadłowo, Czerwińsk nad Wisłą, Raszewo Włościańskie, Krasne oraz Lutocin po 80 tys. zł na nowe lekkie samochody ratowniczo-gaśnicze.

Jak podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk, praca strażaków nie jest możliwa bez profesjonalnego sprzętu czy wozów strażackich. – Właśnie dlatego od 16 lat wspieramy ochotnicze straże pożarne z całego Mazowsza. Na pomoc finansową czekają i strażacy, i mieszkańcy regionu – zaznacza. – Do tej pory na remonty strażnic, zakup samochodów pożarniczych oraz specjalistycznego sprzętu i środków ochrony osobistej przeznaczyliśmy już ponad 150 mln zł z budżetu Mazowsza.

Mazowsze wspiera również OSP z regionu ciechanowskiego i powiatu przasnyskiego w zakupie sprzętu strażackiego i środków ochrony osobistej strażaka. Pomoc finansowa trafi do 61 OSP: Ciechanów, Czernice Borowe, Węgra, Pawłowo Kościelne, Dzierzążnia, Kucice, Ościsłowo, Gołymin-Ośrodek, Mierzanowo, Żarnowo, Łysakowo, Gzy, Przewodowo-Majorat, Joniec, Królewo, Kuczbork-Osada, Chojnowo, Gościszka, Turza Mała, Niegocin, Lipowiec Kościelny, Zaborowo, Naruszewo, Strzembowo, Sosenko, Radzymin, Obryte, Opinogóra Górna, Kołaczków, Płońsk, Siedlin, Kownaty, Trzepowo, Mochowo, Obrąb, Bogate, Stara Krępa, Karwacz, Dobrzankowo, Szla, Gostkowo, Głodowo, Raciąż, Radzanów, Siemiątkowo, Drożdżyn, Kołoząb, Sońsk, Dąbrowa, Strzegowo, Niedzbórz, Szreńsk, Szydłowo, Świercze, Wieczfnia Kościelna, Kowalewo, Załuski, Pniewo, Drawy, a także 2 OSP w Mławie.

Konrad Wojnarowski, radny województwa, przewodniczący sejmikowej Komisji Promocji Województwa Mazowieckiego i Współpracy Zagranicznej, wyjaśnia, że samorząd województwa mazowieckiego wspiera straże pożarne już od 2006 r. – Na początku środki przyznawane były na zakup sprzętu specjalistycznego i wozów strażackich. Udało się zakupić blisko 800 wozów strażackich, ponad 30 płaskodennych łodzi motorowych oraz tysiące sztuk motopomp, agregatów prądotwórczych, pił, aparatów powietrznych, zestawów ratownictwa medycznego i technicznego, silników zaburtowych, pontonów, defibrylatorów, masztów oświetleniowych, drabin pożarniczych, systemów selektywnego alarmowania oraz umundurowania. Dofinansowanie do remontów i modernizacji strażnic OSP to stosunkowo nowy program, który realizujemy od 2018 r. Dzięki naszej pomocy udało się już przeprowadzić prace remontowe blisko tysiąca strażnic.

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl