Mazowsze solidarne z Ukrainą

Od wybuchu wojny w Ukrainie samorząd Mazowsza wspiera obywateli tego kraju. Pięć milionów złotych z budżetu województwa na pomoc humanitarną, dwa miliony na gorące posiłki dla uchodźców, dziesięć ambulansów przekazanych stronie ukraińskiej, pomoc psychologiczna i rehabilitacyjna dla dzieci i młodzieży. Trwają również prace nad uruchomieniem projektu unijnego, który zapewni długofalową pomoc dla Ukraińców, którzy zatrzymali się na Mazowszu.

10 karetek z Mazowsza już w Ukrainie
Marszałek Adam Struzik podkreśla, że nikt w takiej sytuacji nie chciałby zostać sam, dlatego samorząd województwa mazowieckiego postanowił okazać wsparcie i solidarność z obywatelami Ukrainy. – Zerwaliśmy partnerską współpracę z rosyjskimi obwodami – moskiewskim, smoleńskim oraz dumą obwodu moskiewskiego i skoncentrowaliśmy się na pomocy Ukrainie i jej obywatelom. Przeznaczyliśmy 5 milionów złotych z budżetu Mazowsza na zakup pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Przekazaliśmy osiem ambulansów. Pracujemy także nad uruchomieniem projektu unijnego o wartości ok. 13,5 mln zł, z którego środki będą przeznaczone na długofalową pomoc uchodźcom z Ukrainy – zaznacza marszałek.

Samorząd województwa przekazał do Ukrainy łącznie już dziesięć karetek. Pochodzą one ze stacji pogotowia w Warszawie, Siedlcach, Ostrołęce i Płocku oraz szpitala wojewódzkiego w Radomiu. Trafiły do miasta Chmielnicki, obwodów: lwowskiego, winnickiego, tarnopolskiego i kijowskiego, a także caritas diecezji samborsko-drohobyckiej. Wszystkie pojazdy przewiozły przez granicę pomoc humanitarną, m.in. leki, środki opatrunkowe i higieniczne, a także koce, pościel czy śpiwory.

5 mln zł na pilną pomoc
Samorząd województwa uruchomił 5 mln zł z rezerwy budżetowej, by po konsultacji z obwodami partnerskimi, zakupić najpotrzebniejsze produkty i sprzęty. Wśród nich znalazły się m.in.: mobilne aparaty TRG, przenośne zestawy ratownictwa medycznego, elementy wyposażenia apteczek medycznych, takie jak: opaski uciskowe, środki antyseptyczne, koce ratunkowe, rękawice, gaza sterylna, ale także kołdry i poduszki. Zakupy zostały dostarczone do magazynu w Rzeszowie, z którego dary są przekazywane dalej do zachodniej Ukrainy. Kolejne zakupy są w toku.

Jak podkreśla radny Konrad Wojnarowski, przewodniczący komisji promocji i współpracy zagranicznej od samego początku agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę samorząd województwa pomaga. – Już na początku marca uruchomiliśmy specjalny pociąg humanitarny, który przywiózł na Mazowsze kilka tysięcy uchodźców, przeważnie kobiet i dzieci. 5 mln zł z naszego budżetu przekazaliśmy na pomoc doraźną, w ramach której zostały zakupione środki medyczne i opatrunkowe, respiratory, mobilne aparaty RTG, koce, kołdry czy zestawy pierwszej pomocy. Transporty z pomocą dotarły już na Ukrainę. Podobnie jak dziesięć ambulansów, przekazanych przez mazowieckie stacje pogotowia ratunkowego. Kolejne 2 mln zł z budżetu województwa przekazane zostały na ok. 100 tys. ciepłych posiłków dla uchodźców przebywających na Mazowszu. W pomoc uchodźcom aktywnie włączają się wszystkie nasze jednostki zarówno medyczne, jak i kulturalne.

Ciepłe posiłki dla uchodźców
Radni województwa przeznaczyli 2 mln zł na sfinansowanie ok. 100 tys. bezpłatnych ciepłych posiłków dla uchodźców. Ich przygotowaniem zajmą się mazowieckie podmioty ekonomii społecznej, m.in. spółdzielnie socjalne, zakłady aktywności zawodowej, centra integracji społecznej, fundacje prowadzące bary, restauracje lub w innej formie zajmujące się wydawaniem posiłków. Na północnym Mazowszu będą to: prowadząca działalność w Płocku, Mławie i w Ciechanowie Grupa „AS oraz Spółdzielnia Socjalna Osób Prawnych „Centrum Usług Środowiskowych” z Drobina.

solidarni2

Pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży z Ukrainy
Od 7 marca w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii przy ul. Koszykowej 79b w Warszawie dzieci i młodzież z Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Działa tam również dzienny punkt opieki. Jednorazowo może w nim przebywać 15 dzieci. Pomoc udzielana jest od 8.00 do 16.00. Z kolei w siedzibie Centrum w Zagórzu została uruchomiona darmowa rehabilitacja dla dzieci i młodzieży. Pod koniec marca Centrum zainaugurowało projekt #BeeHuman „Drobne gesty, wielkie czyny”, który ma pomagać uchodźcom z Ukrainy.

Mogą oni również korzystać z pomocy medycznej w marszałkowskich szpitalach. Wszystkie placówki deklarują pełną gotowość do niesienia pomocy i wprowadzają specjalne ułatwienia dla potrzebujących.

solidarni3
Wsparcie w znalezieniu pracy
Wojewódzki Urząd Pracy uruchomił specjalną infolinię dla obywateli Ukrainy, którzy chcieliby podjąć pracę oraz dla pracodawców, którzy chcieliby zatrudnić uchodźców. Ponadto w siedzibie urzędu przy ul. Młynarskiej 16 w Warszawie powstał punkt informacyjno-konsultacyjny.

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl