Od poniedziałku nowy system kodowania sygnału telewizyjnego

Od najbliższego poniedziałku, 25 kwietnia br., sygnał naziemnej telewizji w północno-zachodniej części Mazowsza zostanie przełączony na nowy system. Odbiorcy sygnału, którzy nie przygotowali się do tego stracą obraz i dźwięk. Ekrany telewizorów będą czarne.

Jeśli ktoś kupił telewizor znanej marki w okresie ostatnich trzech lat - już ma w nim zamontowany nowy dekoder. Nie ma powodu do zmartwienia, bo spełnia on warunki techniczne, by w pełni odbierać wysokiej jakości obraz i dźwięk. Producenci telewizorów od 2019 roku wprowadzali bowiem na rynek tylko takie modele, które są przystosowywane do tej technologicznej zmiany.

Jeśli jednak ktoś kupił swój telewizor przed 2019 rokiem - musi koniecznie sprawdzić, czy odbiera sygnał DVB-T2/HEVC.

W tym celu należy w swoim odbiorniku przejść na kanał 28. To specjalny program, który sprawdzi zgodność telewizora z nowym standardem. Czarna plansza na tym kanale lub komunikat “brak sygnału” oznacza, że niestety telewizor trzeba wymienić.

Można też zakupić specjalny dekoder – jednak tylko nowy telewizor zagwarantuje możliwość cieszenia się ze wszystkich funkcjonalności nowego standardu nadawania!

Przy zakupie nowego dekodera trzeba się upewnić - u sprzedawcy lub
u producenta czy pozwala on odbierać sygnał o standardzie nadawania DVB-T2/HEVC i czy obsługuje dźwięk E-AC-3 (Dolby Digital Plus).

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl