Rekord w skansenie!

W tegorocznych Żniwach w skansenie w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu uczestniczyło prawie 9200 osób!

To absolutny rekord frekwencyjny wydarzeń plenerowych w sierpeckim muzeum. Impreza odbyła się 1 sierpnia. Poświęcona była pracom i zwyczajom związanym ze zbiorem zbóż. Dla zwiedzających przygotowano wiele atrakcji.

W programie muzealnych Żniw znalazły się pokazy dawnych zajęć gospodarskich i prac polowych, w których zwiedzający mogli wziąć udział, widowisko obrzędowe ŻEŃCY przygotowane przez Regionalny Zespół Pieśni i Tańca BOCZKI CHEŁMOŃSKIE z Kocierzewa, warsztaty plastyczne dla dzieci i wiele innych. Muzealna wieś ożyła. Turyści obejrzeć mogli pokazy koszenia, stygowania, młócenia zbóż i pracy wiatraka. Oglądali zapomniany już obyczaj strojenia przepiórki i dowiedzieli jak wyglądał niegdyś wieniec dożynkowy. Odwiedzali gospodynie zajmujące się kiszeniem ogórków i przyglądali sprzętom dawniej używanym do koszenia i obróbki zbóż. Najmłodsi wykonywali ozdoby ze słomy i maski demonów polnych. W jednej z chałup zielarka udzielała porad, a w innej szewc pracował przy naprawie obuwia. O godzinie 14.00 w kościele w Drążdżewie odprawiona została msza święta w intencji dobrych zbiorów. Na stoiskach wystawców podczas kiermaszu znalazły się produkty rękodzieła, potrawy i napoje regionalne, a także szeroki wybór pieczywa. Na muzealnej scenie wystąpiła wiejska kapela Pana Jacka, skocznymi melodiami porywając widzów do zabawy.

Żniwa w skansenie stanowiły część obchodów 50-lecia istnienia sierpeckiego muzeum trwających przez cały rok. 28 sierpnia skansen zaprasza na Dzień Integracji Osób z Niepełnosprawnością, 5 września zaś na Wykopki. Kulminacją wydarzeń jubileuszowych będą konferencja naukowa poświęcona problemom muzealnictwa (8–10 września) i weekend z tradycją mazowiecką. 11 września odbędzie się impreza „Inspiracje Mazowszem. Sobota z Mirą Zimińską-Sygietyńską”, a 12 września „Niedzielę w skansenie”. Atrakcji z pewnością nie zabraknie. Więcej informacji znaleźć można na stronie mwmskansen.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl