13-latek wypadł z drogi do rowu. Jechał elektryczną hulajnogą
Chłopiec wiózł ze sobą kolegę. Niestety, w wyniku upadku 13-latek doznał poważnego urazu nogi. Policja apeluje o rozwagę podczas korzystania z hulajnóg. Ich użytkowanie jest objęte regulacjami prawnymi.
Do zdarzenia doszło w niedzielę (2 kwietnia br.) około godziny 11.30 w miejscowości Chyliny w gminie Szelków. Makowska policja ustaliła, że chłopcy w wieku 13 lat jechali na jednej elektrycznej hulajnodze. Na łuku drogi kierujący najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do warunków na drodze, zjechał do rowu i upadł. Kierujący hulajnogą doznał urazu nogi i trafił do szpitala. 13-latek posiadał kartę rowerową uprawniającą go do kierowania hulajnogą elektryczną.
- Pamiętać należy, że w świetle prawa, po drogach publicznych nie może jechać hulajnogą elektryczną dziecko, które nie ukończyło 10 lat. Dzieci w przedziale wieku 10 - 18 mogą korzystać z hulajnogi pod warunkiem, że posiadają kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T. Jadąc hulajnogą elektryczną należy korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. A dopuszczalna prędkość to 20 km/h. W przypadku gdy nie ma drogi dla rowerów czy pasa ruchu dla rowerów wtedy na hulajnodze elektrycznej można jechać po jezdni z maksymalną prędkością 20 km/h. Hulajnogą elektryczną można poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, jeśli brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W takiej sytuacji jadąc hulajnogą elektryczną po chodniku należy utrzymywać prędkość zbliżoną do prędkości pieszego - informuje Monika Winnik, oficer prasowa KPP w Makowie Maz.
Osoby poruszające się chodnikiem hulajnogą elektryczną mają obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszym.
Komentarze obsługiwane przez CComment