Śnieg, wiatr - na drogach trudne warunki. Policja apeluje o ostrożność

Na drogach powiatu makowskiego jest ślisko, wciąż pada śnieg, a dodatkowo warunki utrudnia silny wiatr związany z głębokim niżem, który dotarł do Polski znad Skandynawii. Policja apeluje o ostrożność. 

Dotychczas styczeń raczej był wyjątkowo "łaskawy". Niestety, a dla fanów zimowych sportów na szczęście, krajobraz mocno się zabielił. Do Polski dotarł niż, który, oprócz ochłodzenia, przynosi opady śniegu i porywy wiatru do 85 km/h.  Warunki atmosferyczne już wpływają na liczbę wypadków i kolizji, których policja od rana w całym kraju odnotowała znacznie więcej niż zwykle. 

Makowska policja ma kilka wskazówek dla kierowców i pieszych:

  • Oczywiście przed podróżą przygotujmy odpowiednio nasze auto do drogi. Między innymi sprawdźmy oświetlenia pojazdu, stan płynów eksploatacyjnych, a przede wszystkim ogumienia. Opony ze zużytym bieżnikiem mogą znacząco wpłynąć na ewentualną drogę hamowania.
  • Przed ruszeniem w drogę powinniśmy odmrozić lub oczyścić wszystkie szyby, by zapewnić sobie maksimum widoczności. W przypadku gdy na samochodzie zalega warstwa śniegu, też musimy go usunąć. Ma to swoje bardzo praktyczne uzasadnienie, bo zalegający śnieg zasłaniać może reflektory lub kierunkowskazy, a ponadto przy pędzie wiatru, śnieg z samochodu spadnie na jezdnię doprowadzając do niebezpiecznych sytuacji.
  • Najważniejsze: przypominamy, że każdego użytkownika drogi obowiązują odpowiednie przepisy ruchu drogowego. Widząc jaka pogoda panuje za przednią szybą, zdejmijmy nogę z gazu i stosujmy się do ograniczeń prędkości. Warto utrzymywać bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu i nie trzymać się jego zderzaka, co niestety dość często możemy zauważyć nie tylko w mieście, ale nawet na drogach szybkiego ruchu. A tam prędkości są jeszcze wyższe, a co za tym idzie, droga hamowania dłuższa.
  • Przypomnijmy, że podczas takiej aury warunki drogowe przemawiają za powszechnym, bezwzględnym używaniem elementów odblaskowych nie tylko poza terenem zabudowanym i niezależnie od wieku.

Taka pogoda może się utrzymać przez kilka dni. Uważajcie na siebie!

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl