#FlagaMazowsza
Podczas marcowego posiedzenia sejmiku radni województwa podjęli decyzję, dzięki której dostęp do flagi Mazowsza będzie bardziej otwarty. Może ona zagościć przed domem, w miejscu pracy i nauki czy zostać użyta w celach promocyjnych.
Piękny symbol silnego województwa Mazowsze to ojczyzna nam najbliższa.
Dlatego niedługo jego symbole na stałe zagoszczą w codziennym krajobrazie naszych miejscowości. Będą przypominać o tym, że możemy być dumni z historii, ale i z nadzieją patrzeć w przyszłość największego województwa w Polsce.
Jak podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk, mieszkańcy będą mogli swobodnie korzystać z flagi bez względu na czas i miejsce. - Wywieszając Flagę Mazowsza, pokazujemy, że region jest dla nas ważny, że jest nam bliski, utożsamiamy się z nim i troszczymy o dobro wspólne. Dajemy jasny sygnał, że tworzymy silną i solidarną wspólnotę - dodaje wicemarszałek.
Flaga będzie nam przypominać o jedności i przynależności do regionu. Jej wizerunek będzie mógł być używany już nie tylko w instytucjach, ale też w domu, szkole czy miejscu pracy. Może być także wykorzystywany w celach handlowych, służących identyfikacji i promocji województwa, po uzyskaniu zgody zarządu województwa.
Burzliwe dzieje mazowieckich symboli
Głównym elementem flagi Mazowsza jest widoczny z lewej strony biały orzeł bez korony, ze złotym dziobem i złotymi szponami. Mogłoby się wydawać, że nieco ponad dwadzieścia lat obecnego województwa to niewiele, a jednak orzeł ten ma już swoją historię. Pierwsza wersja flagi, przyjęta w 2002 roku, przedstawiała orła z pieczęci Siemowita III, jednego z władców Mazowsza z XIV wieku. Charakterystyczną cechą orła był ogon spięty złotą przepaską. Jednak Komisja Heraldyczna przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji dopatrzyła się w mazowieckim herbie historycznych niezgodności.
Dlatego też w 2006 roku na fladze pojawił się nowy orzeł, który do dziś dumnie prezentuje się w urzędach i instytucjach samorządu województwa. To artystyczna wizja autorstwa warszawskiego grafika, Andrzeja Heidricha. Wzór jest jednak ściśle związany z historycznym herbem książąt mazowieckich z dynastii Piastów, który był w użyciu przez około 200 lat od momentu inkorporacji Mazowsza do Korony, aż do III rozbioru Polski. Taki wizerunek białego orła został powszechnie zaakceptowany. W ten sposób na fladze Mazowsza spotkała się tradycja sprzed wieków ze współczesną sztuką.
Dumni z Mazowsza
Mazowiecką wspólnotę łączy wiele. Wyjątkowym spoiwem są kultura, tradycje, wartości, więzi społeczne czy gospodarcze, ludzie, ale też symbole. 2 maja, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, to dobry moment na wywieszenie flagi Mazowsza obok flagi Polski i pokazanie naszej tożsamości regionalnej i dumy ze swoich korzeni.
Mamy bowiem wiele powodów do dumy - dobrze rozwinięte rolnictwo, przemysł i transport, duży potencjał naukowy i badawczy, sprawnie wykorzystujemy też fundusze unijne. W efekcie województwo mazowieckie jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów w Polsce i najbardziej konkurencyjnym. To dzięki ciężkiej pracy wszystkich mieszkańców, samorządowców, przedsiębiorców czy naukowców.
Jak podkreśla radny województwa Konrad Wojnarowski, identyfikacja ze swoim najbliższym otoczeniem jest ważna zarówno dla starszych, jak i młodszych mieszkańców. Młodzi Mazowszanie czują się częścią mazowieckiej wspólnoty i aktywnie działają m.in. w wolontariacie, organizacjach społecznych czy Młodzieżowym Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Dostrzegają też, że Mazowsze stwarza świetne warunki do rozwoju, edukacji, budowania kariery zawodowej. - Znajomość historii, wybitnych postaci, walorów przyrodniczych i kulturowych swojego województwa jest ważnym elementem budowania tożsamości regionalnej. Chcemy wiedzieć jak najwięcej o miejscu, w którym mieszkamy, uczymy się czy rozwijamy pasje, bo to określa nas jako wspólnotę i buduje więzi społeczne. Pozwala nam wspólnie troszczyć się o swoje małe ojczyzny - dodaje radny.
Czy wiesz, że...
"Wszystkie symbole województwa zespala wizerunek białego orła bez korony, o dziobie i żółtych szponach, wywodzący się z historycznego herbu książąt mazowieckich z dynastii Piastów. Herbu w tej postaci w regionie mazowieckim używano od 1526 r. aż do trzeciego rozbioru Polski w 1795 r." źródło: "Mazowsze wczoraj, dziś i jutro", wyd. Samorząd Województwa Mazowieckiego, Warszawa 2018 r
Komentarze obsługiwane przez CComment