Festiwal z Prusinowskimi

W poniedziałek (4 października) w Mławie rozpoczął się  Festiwal Mazowsze Północne. Ziemia Nieznana. Finał w najbliższą sobotę. Tę imprezę organizuje Fundacja Wszystkie Mazurki Świata z inicjatywy Kai i Janusza  Prusinowskich.

- Celem projektu jest dotarcie i udostępnienie szerokiej publiczności dostępnych źródeł dotyczących kultury niematerialnej północnego Mazowsza. Chcemy, żeby dawne melodie, tańce, pieśni i opowieści trafiły na powrót do obiegu – mówi inicjator imprezy Janusz Prusinowski. - Na koncertach szkolnych będziemy bawić się z dziećmi w stare zabawy taneczne, klaskać i śpiewać, natomiast na warsztatach tańca damy okazję do tańczenia przy żywej muzyce oraz mamy nadzieję nauczyć oberka, polki, kontro i innych tańców, do tego na warsztatach rękodzieła będziemy robić słomiane pająki, które były dawniej świątecznymi ozdobami domów. Koncert będzie opowieścią o muzyce, pieśniach i tańcach Mazowsza Północnego. Oprócz zespołu Janusz Prusinowski Kompania wystąpią goście: Kaja Prusinowska , Ewa Koźlakiewicz i specjalnie na tę okazję przygotowana grupa taneczna.
Całe wydarzenie zakończy zabawa taneczna, na której oprócz muzyki granej na żywo i różnorakich tańców będzie też okazja do spotkań i rozmów . Mamy nadzieję, że uda się nam zainicjować taką nowoczesną – a przecież bardzo tradycyjną – formułę świętowania - dodaje pan Janusz w wywiadzie dla „TC”.

Od 4 do 8 października w szkołach w powiecie mławskim  odbywają się koncerty zespołu Janusz Prusinowski Kompania. Na drugi  dzień   festiwalu zaplanowano otwarte warsztaty z muzykami tej grupy (śpiew, instrumenty dęte, skrzypce, rytm)  w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej w Mławie.  

Bogaty program przygotowano na zakończenie  imprezy, czyli na 9 października: „Tańce spod Mławy”. Warsztaty  w Miejskim Kultury dla  dzieci od lat 7 (godz. 10-11.30) i  dorosłych (godz. 12 – 14.30); „Domowe ozdoby sprzed wieków. Pająki „kryształowe”, pająki szczęścia”.  Warsztaty dla rodzin, które poprowadzi Kaja Prusinowska we współpracy z gospodyniami z Mławy i Otoczni ( godz. 13-15,30, Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej); „Muzyka Północnego Mazowsza”, koncert zespołu Janusz Prusinowski Kompania i gości (godz. 18.30, . MDK); „Zabawa taneczna” (godz. 20, MDK).

Cały wywiad można przeczytać w papierowym wydaniu „TGM” z 5 października.

festiwalml4

festiwalml5

fot_-do-festiwal-z-prusinowskimi

festiwalml1

festiwalml3

festiwalml6

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl