Nie żyje Kazimierz Lewandowski

W wielu 92 lat zmarł podharcmistrz Kazimierz Lewandowski, emerytowany kolejarz, jeden z najstarszych harcerzy na Mazowszu, znany i ceniony społecznik, Mławianin 2020 Roku. Dla wielu mławian był po prostu druhem Kazimierzem. 

Urodził się w 1930 roku. Całe swoje życie związał z Mławą. Zawodowo pracował  na kolei.  Po przejściu na emeryturę (w 1990 r.) zajął się  pielęgnowaniem tradycji  miejscowego kolejnictwa. Z jego inicjatywy zorganizowano uroczystość z okazji 140. rocznicy  otwarcia Kolei Nadwiślańskiej, dzięki której rozwinęła się Mława.  Wtedy wmurowano tablicę pamiątkową i ufundowano proporzec dla Szkoły Podstawowej nr 4, w której się  uczą potomkowie dawnych, licznych  kolejarzy.

Zaraz po zakończeniu wojny wstąpił do harcerstwa, przyrzeczenie złożył na obozie w podmławskim lesie. W czasach stalinowskich, kiedy organizacja skautowa była poddawana ideologicznym naciskom, usunął się w cień. Ale, jak zaznaczał w wywiadzie dla naszej gazety, zawsze starał się być wierny ślubowaniu, bo „harcerzem jest się przez całe życie”. Więcej w najbliższym wydaniu papierowym „TGM”.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl