ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Szkoła na złoty medal. U Pileckich w… Wyszynach

Szkoła Podstawowa w Wyszynach Kościelnych zdobyła Złotą Odznakę Rotmistrza  w III Ogólnopolskim Turnieju Szkół im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. To duży sukces tej niewielkiej placówki oświatowej, efekt kilkuletniej pracy edukacyjno-patriotyczno-wychowawczej. 

Turniej od trzech lat organizuje  Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej dla szkół, którym patronuje ten jeden z najdzielniejszych i najbardziej znanych w świecie polskich żołnierzy; w całym kraju jest ich ponad 40. Konkurs przebiega w trzech etapach, można w nim zdobyć kolejno odznakę brązową, srebrną i złotą.

W tegorocznej edycji turnieju najpierw dzieci z klas 1-3 wyszyńskiej  podstawówki rysowali (malowali) dom rodziny rotmistrza; był to wewnętrzny konkurs.

W drugim etapie uczniowie przygotowali i wystawili inscenizację "Wigilia u Pileckich" , ostatnią  tego rodzaju wieczerzę w tej rodzinie w komplecie,  miała miejsce w 1946 roku w mieszkaniu w Warszawie.  Wyobraźmy sobie siedzących przy stole pana rotmistrza, jego żonę Marię z Ostrowskich  oraz ich dzieci, Andrzeja i Zofię. Modlą się, przełamują opłatkiem, składają sobie życzenia,  a po posiłku przyjmują kolędników.  W zaimprowizowanym w sali gimnastycznej pokoju  nie brakuje choinki, a także mebli i zastawy stołowej z tamtych czasów. Cały ten spektakl rejestruje kamera.

Poza tym uczniowie wykonali lapbook. Jest  to domek,  gdy się  otworzy okienka, pojawiają się pytania nt. życia i służby bohatera szkoły.

Realizację  tych dwóch zadań  wysoko ocenili jurorzy turnieju  - dali przepustkę do trzeciego etapu, który odbywał się w Ostrowi i Komorowie.

Cały artykuł w bieżącym papierowym wydaniu "TC".

Komentarze obsługiwane przez CComment