Zmarł Andrzej Pruski, artysta-odlewnik

3 stycznia br. w Mławie zmarł Andrzej Pruski, artysta-odlewnik, rzeźbiarz, założyciel Artystycznej Odlewni Brązu i Pracowni Rzeźby „Pruski-Kunszt”, mieszkaniec Kosin Bartosowych w gminie Wiśniewo (powiat mławski). Miał 67 lat.

Urodzony 2 września 1954 r. w Warszawie, w stolicy spędził większość życia. Tam założył Artystyczną Odlewnię Brązu i Pracowni Rzeźby „Pruski-Kunszt”. Pod koniec lat 90. XX w. Pracownia została przeniesiona do Kosin Bartosowych w gminie Wiśniewo (rzeźbiarz zagościł na łamach „TC” w 2002 r.).

Rzeźbił w glinie, wosku, kamieniu, marmurze i innych tworzywach. Zamieniał miękki materiał na formy odlewnicze: brąz i spiż. Był mistrzem w tej dziedzinie. Jego prace znajdują się w wielu miejscach w kraju i na świecie. 

Andrzej Pruski uczestniczył w rekonstrukcjach oraz inscenizacjach Stowarzyszenia „Radzanovia”. Wcielał się m.in. w rolę przedwojennego żydowskiego handlarza, a jego charakterystyczne teksty bawiły publiczność. 

W Kosinach Bartosowych mieszkał z żoną Joanną Rodowicz, artystką malarką.

Zmarł w mławskim hospicjum w poniedziałek, 3 stycznia przed godziną pierwszą w nocy. Od kilku lat chorował na nowotwór, a w październiku 2019 r. przeszedł udar. Miał 67 lat.

Nabożeństwo żałobne odbędzie się 20 stycznia o godzinie 11.50. w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej (parafialny, murowany) na warszawskim Bródnie. Potem urna z prochami Andrzeja Pruskiego zostanie złożona w rodzinnym grobie na Cmentarzu Bródnowskim.

O zmarłym artyście w TC nr 3 z 18.01.2022 r. 

 

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl