Andrzej Pietrasik: Stawiamy na nowoczesność i środki unijne

Rozmowa z burmistrzem Płońska Andrzejem Pietrasikiem. O trudnym minionym roku i wielkich inwestycjach pomimo trudności, a także priorytetach w rozwoju Płońska w najbliższych latach.

Za nami 2022 rok. Nie był on najłatwiejszy dla polskich samorządów, w tym również dla Płońska.
Po dwóch latach udało nam się ograniczyć pandemię COVID-19. Ale rok 2022 upłynął pod znakiem wojny w Ukrainie. Niestety jako samorządy odczuwamy jej skutki. Wspieramy naszych przyjaciół zza wschodniej granicy – zarówno w Płońsku, goszcząc ich w naszym mieście, jak również w samej Ukrainie, organizując transporty z pomocą humanitarną. Z naszego miasta na Ukrainę wyjechało już ponad 30 transportów. Szczególne podziękowania należą się działającemu w Płońsku stowarzyszeniu „Idziemy na Spacer”, na czele którego stoi Sławek Jarosławski oraz wszystkim zaangażowanym w pomoc Ukrainie wolontariuszom.

(...)

Mówi Pan o trudnościach związanych z budżetem, jednak budżet Płońska na 2023 rok nadal ma charakter proinwestycyjny.
Mimo rosnących cen, realizujemy duże miejskie inwestycje. Trwa rewitalizacja rynku. Prace muszą być prowadzone bardzo ostrożnie, ponieważ cały obszar objęty jest nadzorem konserwatorskim, a niemal każdy wykop może przynieść odkrycia archeologiczne. Musimy zatem zachować odpowiedni balans pomiędzy tempem prac, a dbałością o naszą historię. Wierzę, że najtrudniejsze już za nami i prace związane z rewitalizacją będą przebiegały szybciej. Za wszelkie utrudnienia bardzo przepraszam i dziękuję za Państwa cierpliwość. Jesteśmy na ostatnim etapie prac związanych z „Domem dobrej pamięci”. Tam powstanie nowoczesne muzeum upamiętniające polsko-żydowską historię mieszkańców Płońska. Prace prowadzimy też w budynku byłego dworca PKP i w wieży ciśnień. W budynku dworca powstanie muzeum ziemi płońskiej, w wieży – planetarium i obserwatorium astronomiczne. Cieszę się, że oddaliśmy do użytku nowy skatepark w parku 600-lecia i odnowiliśmy gruntownie wielofunkcyjne boisko przy Miejskim Centrum Sportu i Rekreacji i przy Szkole Podstawowej nr 3. Przy obwodnicy wedlowskiej powstały „Płońskie ogrody”, które w pełnej krasie zobaczymy wiosną. Kontynuujemy prace drogowe na ul. Przejazd, Pułtuskiej i Grunwaldzkiej. W dobrym tempie przebiega modernizacja krytej pływalni i gruntowna termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 1. Zabiegamy o kolejne źródła dofinansowania na modernizację stadionu miejskiego. Rosnące ceny spowodowały, że nasz kosztorys jest już nieaktualny, a zabezpieczone środki – niewystarczające. Nie poddajemy się. Zrobię wszystko, aby i ta inwestycja została zrealizowana, ponieważ wiem, że czekają na nią nie tylko płońszczanie, ale również mieszkańcy powiatu płońskiego.

(...)

Cała rozmowa w dzisiejszym TC (nr 7/2023)

e-wydanie

 

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl