Dom Pamięci. 500 lat historii Polaków i Żydów
W Płońsku przy ulicy Warszawskiej 2 otwarto Dom Pamięci, czyli muzeum ukazujące wspólną 500-letnią historię dwóch społeczności w mieście i okolicach – polskiej i żydowskiej.
Projekt renowacji zabytkowej kamienicy dla potrzeb muzeum, który rozpoczął się w 2016 roku, zrealizowany został dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 3,3 mln zł.
Wewnątrz odrestaurowanego budynku powstały pomieszczenia z ekspozycjami, sale wielofunkcyjne i sala multimedialna. Znalazła się także wystawa o nazwie „Spójrz – przypomnij” przedstawiająca przedwojenne relacje mieszkańców oraz ich bogate życie społeczne, polityczne i kulturalne. Autorami wystawy jest zespół „Senna Kolektyw” - Sebastian Kucharuk, Agata Korba i Natalia Romik.
- W narrację historyczną naznaczoną wydarzeniami o znaczeniu ogólnopolskim i światowym wplecione zostały osobiste historie płońszczan. To przede wszystkim relacje pochodzące ze zbiorów Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska, Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie oraz Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie. Ważny głos na wystawie stanowią wspomnienia urodzonego w Płońsku Dawida Ben Guriona, jednego z założycieli i pierwszego premiera państwa Izrael – przekazuje ratusz.
- Jestem przekonany, że wyjątkowa placówka mieszcząca się w jednej z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych kamienic płońskiego, zrewitalizowanego niedawno rynku, stanie się nową wizytówką i atrakcją miasta. Z pewnością zajmie też ważne miejsce na muzealnej mapie Mazowsza, a także wpłynie na umacnianie dialogu międzykulturowego, współpracy oraz przyjaznych relacji między Polakami i Żydami – powiedział obecny na uroczystym otwarciu marszałek województwa Adam Struzik.
W tworzeniu kolekcji zbiorów uczestniczyli mieszkańcy Płońska i okolic, a wśród nich m.in. Bogusława i Zbigniew Kretkiewicz, Henryk Lewandowski, Marzanna i Piotr Łoniewscy, Paweł Kordzik-Rutkowski, Cezary Zakrzewski i wielu anonimowych darczyńców. Swoje zbiory udostępniła, a także brała czynny udział w powstaniu koncepcji wystawy, także Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska (ze zmarłą 4 października Mirosławą Krysiak na czele). Swój udział ma także Izba Pamięci Guzikarstwa Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sochocinie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Płońsku oraz Szkoła Podstawowa w Krysku.
Realizacją projektu zajmowali się pracownicy Urzędu Miejskiego i Miejskiego Centrum Kultury.
Podczas otwarcia muzeum wystąpił zespół Bum Bum Orkestar.
Dom Pamięci jest czynny od środy do soboty w godz. od 11.00 - 16.00.
fot. UM Płońsk
Komentarze obsługiwane przez CComment