Porozumienie w sprawie Szafy Społecznej
W płońskim urzędzie miejskim podpisano porozumienie rozszerzające działalność Szafy Społecznej u św. Michała.
Szafa społeczna to miejsce, gdzie każdy może zostawić dla potrzebujących różne produkty, z których każdy może później skorzystać. Jej celem jest zapewnienie doraźnej pomocy żywnościowej mieszkańcom miasta znajdującym się w sytuacji kryzysowej. Zlokalizowana jest na terenie kościoła pw. św. Michała Archanioła, a pieczę nad nią sprawuje Stowarzyszenie Idziemy Na Spacer.
Porozumienie podpisał burmistrz Andrzej Pietrasik, prezes stowarzyszenia Sławomir Jarosławski, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Łukasz Gołębiewski oraz proboszcz parafii ks. kan. Janusz Rumiński. Jak informuje urząd miejski, w świetle zawartego porozumienia miasto zapewni administrowanie mediów społecznościowych i prowadzenie dokumentacji elektronicznej związanej z prowadzeniem szafy oraz będzie informować mieszkańców o dostawach żywności i godzinach działania szafy, a także będzie dostarczać pojemniki na śmieci i odbierać nieczystości. MOPS będzie m.in. wystawiał skierowania osobom zakwalifikowanym do korzystania z szafy, prowadził rejestr tych osób, a także promował w środowisku lokalnym ideę szafy społecznej. Stowarzyszenie Idziemy na spacer będzie obsługiwało szafę w wyznaczone dni tygodnia, według otrzymywanych dostaw i zapewni ich ciągłość. Parafia użyczy zaś bezpłatnie teren i zapewni również bezpłatnie niezbędne media.
- Dziś mija dokładnie siedem miesięcy od momentu otwarcia szafy społecznej - powiedział Sławomir Jarosławski. - W tym czasie, a mam gorące, rozdaliśmy osobom potrzebującym w naszej lokalnej społeczności blisko 21 ton jedzenia, co daje średnią około 3 ton na miesiąc. Żywność pozyskujemy dzięki Bankowi Żywności w Ciechanowie, za pośrednictwem którego podpisaliśmy umowy z płońskimi supermarketami. Stąd nawet 6 razy w tygodniu odbieramy warzywa, owoce, pieczywo, wędliny, żywność z krótkim terminem. Bezpośrednio z banku żywności również przywozimy duże dostawy. Postanowiliśmy umocnić naszą działalność, dlatego podpisaliśmy dziś porozumienie z miastem, parafią i MOPS, co pomoże nam weryfikować tych, którzy z tej pomocy korzystają. Powstanie również profil szafy na facebooku, gdzie na bieżąco będziemy relacjonować i informować o wszystkim co się będzie działo.
- Pierwszą jadłodzielnię miała pani Monika Zimnawoda, po niej powstał pomysł kolejnej, przy drugiej parafii - dodał Łukasz Gołębiewski. - Obie bardzo dobrze funkcjonują. Do tego w Ciechanowie otworzono pilotażowy sklep społeczny. Stowarzyszenie wystąpiło więc do nas z propozycją rozbudowy szafy społecznej, aby mieć większy dostęp do żywności. My z naszej strony możemy zapewnić większą liczbę osób, które możemy kierować do skorzystania z szafy.
fot. autor
Komentarze obsługiwane przez CComment