Zmarła Mirosława Krysiak
Zmarła Mirosława Krysiak, była kierownik Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska. Wraz ze swoimi pracownikami, stworzyła m.in. kilkadziesiąt zeszytów poświęconych płońszczanom tworzącym tożsamość miasta oraz wojennej i powojennej historii Płońska. Miała 70 lat.
W 2010 r. została laureatka Wykrzyknika TC, statuetki przyznawanej przez dziennikarzy „Tygodnika Ciechanowskiego” ludziom, którzy pracują dla naszej lokalnej społeczności, nie zabiegając o splendor i popularność.
- Nasza nagroda przeznaczona właśnie dla takich osób, jak pani Mirosława - nieoczekujących na aplauz, splendor, a pracujących w cieniu wszystkich innych, ale jednocześnie dla osób, które poprzez swoją pracę tworzą coś niezwykłego – mówił wręczając statuetkę podczas sesji Rady Miejskiej w Płońsku 22 kwietnia w samo południe redaktor naczelny TC Ryszard Marut. – Skądinąd wiem, że pani Krysiak nie lubi, kiedy mówi się o niej, ale w takiej chwili muszę zaznaczyć, że oprócz tego co robi, ujęła nas właśnie ta jej skromność i niezłomne zasady, którym jest wierna. Przyznany „Wykrzyknik” jest uhonorowaniem jej ogromnych zasług dla miasta i powiatu płońskiego, na które pracuje od 1995 roku, kiedy po 24 latach swojej nieobecności w Płońsku zrezygnowała z prestiżowej pracy w Warszawie i tu powróciła na stałe. Do miasta, gdzie jak sama mówi, każdy kąt, każda ulica, każdy ogród obrośnięty jest historią. I tej historii poświęciła się bez reszty poprzez pomysł utworzenia nowej placówki wraz z wymyśloną przez siebie nazwą „Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta”. Od tamtej pory Pracownia gromadzi, opracowuje i upowszechnia pamięć o płońskich losach, docierając przy tym do samych korzeni płońskich rodowodów. Kompletuje wiedzę miastu najbliższą – o ludziach, którzy żyli tu na przestrzeni wieków i ich losach, o ludzkich postawach i wyborach, o zdarzeniach i sytuacjach, których w powszechnym odczuciu zapomnieć nie wolno. Także o licznych na przestrzeni wieków działaniach, których sens przyszłość potwierdziła lub podważyła. Ujmując to w jednym zdaniu, Pracownia jest miejscem, gdzie gromadzi się płońską pamięć, ale co bez wiedzy, determinacji i postawy pani Mirosławy nie byłoby możliwe. Dziś poprzez „Wykrzyknik” pragniemy docenić tę ogromną cierpliwość w żmudnych, czasochłonnych i na co dzień mało efektownych poszukiwaniach dokumentacyjnych i życzymy, aby to, co pani i cały zespół robi, było wciąż użyteczne dla innych, otwierało ich na wiedzę o ludziach, którzy przeszli przez tę ziemię i uczyło szacunku do tego, co wspólnie przez wieki wypracowano. Żeby żadne dobro tu dokonane nigdy nie zaginęło w niepamięci.
Mirosława Krysiak była laureatką wielu nagród, m.in.: Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi dla kultury polskiej, nagrody Samorządowego Lidera Zarządzania 2009 w dziedzinie kultura.
W 2022 r. otrzymała Płońską Wieżę za specjalne zasługi dla Płońska.
Komentarze obsługiwane przez CComment