100 tys. zł na zabytki w Krasnem i wąskotorówkę w Klewkach

Kolejna transza finansowej pomocy trafi do powiatu przasnyskiego. Radni województwa mazowieckiego zdecydowali o przekazaniu 11 mln zł z budżetu regionu na prace restauratorskie i konserwatorskie lub roboty budowlane przy 135 mazowieckich zabytkach. Dzięki temu pozyskano pieniądze na remont inii kolejowej wąskotorowej na odcinku Klewki oraz budynku mieszkalnego dawna „Ochronka" w Krasnem.

Program „Mazowsze dla zabytków” finansowany przez urząd marszałkowski od wielu edycji cieszy się zainteresowaniem wielu instytucji kulturalno-historycznych. Zarówno tych, które są własnością państwową jak i prywatną. Dla każdego rodzaju zabytków, śladów wartych renowacji, by ocalić je od zapomnienia jest właśnie ten fundusz. W tym roku wpłynęło aż 241 wniosków, z czego 135 rozpatrzono pozytywnie. Wśród nich znalazły się obiekty z powiatu przasnyskiego.

Kwotą 60 tys. zł urząd wesprze Lokalną Organizację Turystyczną Północnego Mazowsza, która te pieniądze przeznaczy na Remont linii kolejowej wąskotorowej na odcinku Klewki. Natomiast 40 tys. zł powędruje do Stadniny Koni w Krasnem. Dofinansowanie pozwoli na rozpoczęcie pierwszego etapu remontu budynku mieszkalnego, dawnej „Ochronki" w Krasnem, wzniesionej ok. 1895 r. Restauracja w zakresie niezbędnych prac zabezpieczających będzie przeprowadzona w celu zachowania wartościowej tkanki zabytkowo – kulturowej.

Co ciekawe, by wesprzeć więcej miejsc, radni wojewódzcy zdecydowali się zmniejszyć kwotę poszczególnych dofinansowań, by w ogólnym ujęciu programu, mógł on objąć swoim zakresem więcej zabytków. – W tym roku komisja miała wyjątkowo trudne zadanie. W związku z dużym zainteresowaniem programem podjęliśmy decyzję o zmniejszeniu wsparcia na poszczególne inwestycje, tym samym dofinansowując większą liczbę wniosków. Czekamy teraz na ostateczne decyzje beneficjentów. W przypadku ewentualnych rezygnacji uruchomimy listę rezerwową – zaznacza dyrektor departamentu kultury, promocji i turystyki urzędu marszałkowskiego Paweł Cukrowski.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl