ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

650 lat Krasnego - plany i projekty

Początkiem pomysłu opracowania albumu o Krasnem jest kronika, prowadzona od lat 60. aż do końca lat 90. przez urzędniczkę stanu cywilnego

Krasne przygotowuje się do obchodów pięknej rocznicy. To właśnie w tym roku mija 650 lat, kiedy to powstała ta miejscowość (pierwszą wzmiankę o Krasnem odnotowano-  w 1372 r., gdy sąd ziemski ciechanowski wyznaczył granice Krasnego dla Sławomira de Krasne herbu Ślepowron). Wszystkie organizacje i instytucje są zaangażowane w przygotowania uroczystych obchodów. W tej chwili trwają prace nad albumem i książką o Krasnem.

Inauguracją serii imprez, spotkań i wszystkich projektów towarzyszących był sobotni koncert w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Krasnem, połączony z mszą i prelekcją. Przy pianinie zasiadł związany z Krasnem prof. Hubert Rutkowski, natomiast wykład o historii kościoła wygłosił dr hab. Michał Wardzyński.

Relacja z otwarcia obchodów 650-lecia jest dostępna tutaj: ciechpress.pl/fotoreportaze/rozpoczecie-obchodow-650-lecia-krasnego

Zdjęcia, historie, opowieści
Biblioteka rozpoczęła już aktywizację mieszkańców gminy, by brali czynny udział w projekcie. To właśnie oni mają w realny sposób przyczynić się do powstania książek. Dzięki wspólnie zebranym elementom powstanie niecodzienna pamiątka, przenosząca dzisiejszych mieszkańców gminy do lat i wieków ubiegłych.

Rozpoczęła się bowiem akcja zbierania zdjęć i wspomnień, o której mówi dyrektorka GBP Renata Żmijewska: - Chcemy uwiecznić stare, zapomniane Krasne. Zgłosiło się do nas wiele osób, ale wiem, że jeszcze w wielu kronikach domowych takich zdjęć jest sporo. Zależy nam głównie na zdjęciach, na których widać tę miejscowość - mogą to być miejsca charakterystyczne, a nawet takie, których już nie ma, np. figurki, ciekawe zakątki przyrody, budynki. Zbieramy też dokumenty. Zdjęcia można przynosić do biblioteki do końca kwietnia - album ukaże się jesienią tego roku. Natomiast spisane historie będą opublikowane później.

Dni Krasnego przez cały rok
Album i książka to tylko elementy, które już teraz rozpoczynają przygotowania do hucznego święta gminy. Wiosną, latem i jesienią organizowane będą imprezy, które pokażą tę miejscowość z wielu różnych stron - Takich imprez ma być siedem, ale mamy też projekt pewnej dodatkowej niespodzianki, której jeszcze nie mogę zdradzić - mówi wójt gminy Krasne Michał Szczepański i dodaje - Z okazji 650-lecia Krasnego szykujemy cykl spotkań. W marcu spotkaliśmy się już w kościele, poznaliśmy jego historię i otworzyliśmy tę serię. Następne wydarzenie to majowe spotkanie z historią - szykujemy gry terenowe, wizytę w muzeum i wiele innych. Następnie, już latem, planujemy sportowe Dni Krasnego z Iskrą Krasne, klubem ciężarowców i karateków - zapowiada wójt.

Każdy segment ma swój temat. W ten sposób pokazane zostaną wszystkie talenty gminy. Również latem zorganizowana zostanie rodzinna impreza z klubem MotoKrasne, a także Dzień Strażaka z jubileuszem OSP Krasne, który będzie obchodzić swoje stulecie. We wrześniu w Zielonej zaplanowano dożynki parafialno-gminno-powiatowe - Zamknięciem natomiast będzie uroczysta akademia w hali sportowej Krasnego. Być może właśnie wtedy, prawdopodobnie w listopadzie, premierę będzie miał przygotowany właśnie fotoalbum - podsumowuje wójt.

Więcej na ten temat w aktualnym "Tygodniku" z 22 marca.

Komentarze obsługiwane przez CComment