Jak radzić sobie z upałami?
Uff, jak gorąco... Upał nie odpuszcza. Słupek rtęci na termometrach w minionym tygodniu dochodził w wielu regionach do 40 stopni Celsjusza. Cóż, musimy się oswoić z afrykańskim powietrzem. Czy nam się to udaje i jak? Na to pytanie odpowiadają nam:
Andrzej Kos, kierownik Szpitalnego Odziału Ratunkowego w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu:
- W związku z upałami zwiększyła się zdecydowanie liczba pacjentów. Pojawiają się młodzi ludzie z objawami odwodnienia i udaru słonecznego, które są wynikiem zbyt długiego przebywania na słońcu. Na razie nie mieliśmy pacjentów z objawami udaru cieplnego, który jest zdecydowanie gorszą chorobą. Pacjenci zgłaszają się z bólami głowy, oparzeniami słonecznymi, a także przywożeni są z powodu zasłabnięcia, są to osoby starsze. Zasłabnięcia są powodowane niezbyt długim przebywaniem na słońcu, ale zbyt małym przyjmowaniem płynów. W wieku podeszłym zaczynają występować zaburzenia w odczuwaniu pragnienia. Dodatkowo przygotowywanie napojów może sprawiać trudność osobom starszym. Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne, albowiem zaburza pracę wielu narządów, w tym nerek. Niektóre osoby celowo ograniczają spożycie płynów w obawie o konieczność częstego korzystania z toalety.
Praca SOR polega na leczeniu udaru cieplnego, prowadzona jest diagnostyka i leczenia zasłabnieć i odwodnień. Leczenie polega na nawodnieniu i schłodzeniu pacjenta, w razie konieczności stosowane są leki wazopresyjne. Zapobieganie udarowi słonecznemu i cieplnemu obejmuje: unikanie wychodzenia na słońce w godz. 10-17; wypijanie 2,5-3 litrów płynów najlepiej niesłodzonych; noszenie lekkich i przewiewnych ubrań. Należy stosować nakrycia głowy najlepiej z bawełny, zamykać okna i zasłaniać żaluzje w dzień, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do domu, a okna otwierać nocą, gdy temperatura jest niższa. W razie wystąpienia bólów głowy, zawrotów i słabości, unikać gorąca i wezwać ZRM.
O zasobach wody i racjonalnym zużywaniu jej opowiada Marcin Jakubowski prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Przasnyszu:
- Jako przedstawiciel przedsiębiorstwa wodociągowego działającego na terenie miasta Przasnysz ze swojej strony zachęcam mieszkańców do korzystania z wody. Dostarczana przez nas woda spełnia wszelkie wymogi w zakresie jakości wody przeznaczonej do spożycia. W Przasnyszu sytuacja w zakresie ilości wody jest bezpieczna. Ujęcie wody oraz stacja uzdatniania wody z dużym zapasem zabezpieczają zapotrzebowanie na wodę dla Przasnysza i okolicznych miejscowości. Nie występują niedobory wody na ujęciu, można użyć sformułowania, że mamy jej pod dostatkiem. Oczywiście z wody należy korzystać rozsądnie i jej nie marnować. W okresach letnich zużycie wody wzrasta o kilkanaście procent, ale zapewniam, że wody dla mieszkańców nie zabraknie.
Komentarze obsługiwane przez CComment