Ład(nie) w powiecie przasnyskim

No i stało się. „Polski Ład” zawitał także do powiatu przasnyskiego. Poszczególnym gminom udało się zakwalifikować do tego programu. Złożone wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone, a urzędy już cieszą się z obiecanych pieniędzy. No właśnie – obiecanych pieniędzy. Tak naprawdę urzędy nie będą miały jak dysponować przyznanymi dotacjami, ponieważ są one jedynie pośrednikiem, miejscem, gdzie fundusze będą wydawane i miejsce gdzie inwestycje mają być realizowane.

Mechanizm działania „Polskiego Ładu” jest następujący: firma deklaruje się jako wykonawca danego zadania, np. budowy drogi, oczyszczalni ścieków, a następnie wciela plany i założenia w życie. Dopiero wtedy pieniądze z  Banku Gospodarstwa Krajowego są mu przekazywane. Wszystko dzieje się na zasadzie promesy. Jest to: przyrzeczenie, obietnica dokonania określonej czynności lub spełnienia określonego świadczenia, a także zobowiązanie organu państwowego do wydania decyzji po dopełnieniu przez zainteresowanego odpowiednich formalności (wikipedia.pl). Tylko skąd brać pieniądze na wykonanie inwestycji? Firmy budowlane stoją przed trudnym zadaniem…

Dla powiatu i miasta
Powiat przasnyski otrzymał ogólnie na nowe projekty niecałe 58 mln zł. Dzięki temu w gminach poprawi się standard życia mieszkańców. Zacznijmy od projektów dotyczących największych obszarów urzędowych i miast. Powiat przasnyski otrzymał promesę w wysokości 13 300 000 zł na kompleksową rozbudowę dróg powiatowych: (DP 3227W) Przasnysz – Baranowo oraz (DP 3224W) Stara Wieś – Chorzele – Krasnosielc. Miasto Przasnysz otrzymało dofinansowanie na realizację trzech projektów. Największą kwotę, bo aż 5 301 000,00 zł pochłonie projekt „Podniesienie walorów turystycznych miasta poprzez utworzenie kompleksu turystyczno – rekreacyjnego przy rz. Węgierce i zagospodarowanie terenu przy ul. Orlika”. Za 4 322 500,00 zł zostanie poprowadzona instalacja OZE na budynkach publicznych, a także wymienione zostanie miejskie oświetlenie uliczne. Najmniejszą „obietnicą” wartą 3 325 000,00 zł jest „Poprawa bezpieczeństwa podstawowego układu komunikacyjnego w Przasnyszu poprzez rozbudowę ul. Świerczewo”.

A co w gminach?
W „Polskim Ładzie” uwzględniono aż 10 projektów z 6 gmin. Najwięcej, bo po trzy projekty, zostaną dofinansowane z gmin Jednorożec oraz Przasnysz. W pierwszej z nich przyznano: 3 800 000,00 zł na rozbudowę stacji uzdatniania wody i ujęcia wody w samej miejscowości Jednorożec oraz 2 850 000,00 zł ten sam cel, ale w miejscowości Żelazna Prywatna, a także 1 520 000,00 zł, które to mają być przeznaczone na przebudowę dróg gminnych w miejscowości Ulatowo – Pogorzel. Również w gminie Przasnysz pojawią się pieniądze na remonty drogowe. Tym razem będzie to 3 011 500,00 zł na przebudowę dróg w miejscowościach Wyrąb Karwacki i Mirów. 4 647 324,63 zł to wartość II etapu budowy kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Bartniki i Wandolin. Nieco mniejsze dofinansowanie wesprze działania proekologiczine, a mianowicie montaż paneli fotowoltaicznych w obiektach użyteczności publicznej pod hasłem „Czyste powietrze w gminie Przasnysz”. W pozostałych gminach pozytywnie rozpatrzono po jednym wniosku. Krasne otrzyma 1 700 000,00 zł na budowę stacji SUW oraz rozbudowę rozdzielczej sieci wodociągowej w ramach ramach poprawy gospodarki wodno-ściekowej. Gmina Krzynowłoga Mała będzie beneficjentem pokaźnej promesy o wysokości 6 650 000,00 zł. Te pieniądze będą przeznaczone na budowę dróg gminnych. Na ten sam cel przeznaczono 4 418 828,81 zł w gminie Czernice Borowe. W tym samym charakterze pieniądze z „Polskiego Ładu” spożytkuje gmina Chorzele. W tym miasteczku 2 590 609,99 zł zostaną przeznaczone również na drogi wraz z budową kanalizacji deszczowej i sanitarnej oraz oświetlenia drogowego i przyłączy wodociągowych.

Z takich informacji należy się cieszyć. I mieć nadzieję, że zapowiadane obietnice będą dotrzymane, a projekty wykonane. Bez problemów, opóźnień i innych niezapowiedzianych przeciwności.


grafika: powiat przasnyski facebook

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl