Precyzyjna obróbka metalu wymaga najlepszych narzędzi
Wiercenie to jedna z najczęściej wykonywanych czynności w trakcie obrabiania metalu i innych twardych materiałów. Wykonanie otworu z dużą precyzją nie jest jednak możliwe przy użyciu prostych, ręcznych narzędzi. Wszędzie tam, gdzie liczy się duża dokładność sprawdzi się warsztatowa wiertarka stołowa.
Precyzyjne wiercenie za każdym razem
Wiertarka stołowa to urządzenie, które umożliwia wykonywanie otworów o ściśle określonych parametrach, do tego w komfortowy sposób, bo operowanie nią nie wymaga używania dużej siły. Współczesne wiertarki warsztatowe to zaawansowane technologicznie urządzenia, które są czymś więcej, niż zwykłym elektronarzędziem. Za ich pomocą wykonany seryjne otwory w twardych materiałach, a każdy z wykonanych otworów powstanie z minimalną tolerancją błędu.
Operator maszyny steruje prędkością obrotową głowicy, a także porusza zespołem wiercącym za pomocą ergonomicznych dźwigni. Pozwalają one na bardzo delikatne i płynne ruchy - co przekłada się na zniżanie wiertła z dokładnością co do milimetra. W ten sposób można wywiercić otwór w nawet kruchych i delikatnych materiałach, bez ryzyka uszkodzenia całego elementu.
Zalety wiertarki stołowej
Wiertarka słupowa stosowana jest w zakładach i warsztatach, w których wykonuje się dużą liczbę powtarzalnych otworów, na podstawie wcześniej zdefiniowanych parametrów. Konstrukcja maszyny minimalizuje ryzyko popełnienia błędu przez operatora - np. poruszenie wiertłem w płaszczyźnie poziomej.
Profesjonalna wiertarka stołowa charakteryzuje się dużą mocą i solidnym układem przeniesienia napędu - wykorzystywany jest do tego napęd pasowy. O jego sile świadczy fakt, że w uchwycie wiertarskim można zamontować wiertło o maksymalnej średnicy aż 32mm. Długotrwałą pracę pod dużym obciążeniem zapewnia możliwość chłodzenia z wykorzystaniem cieczy. Na tym nie koniec zalet, bo zaawansowane modele posiadają także system automatycznego podawania, obsługujący 4 różne prędkości. To wszystko przekłada się na wydajność pracy - zarówno w zastosowaniach przemysłowych jak i warsztatowych.
Wiertarki stołowe a inne urządzenia warsztatowe
Najczęstszym scenariuszem pracy jest wykorzystanie więcej niż tylko jednego narzędzia. Poza wiertarką stołową częstym elementem wyposażenia zakładu czy warsztatu jest np. szlifierka taśmowa lub dwutarczowa szlifierka stołowa. Te dwie maszyny używane są przy wielu czynnościach związanych z precyzyjnym obrabianiem elementów z metalu. Uzupełnieniem parku maszynowego może być giętarka, szlifierka grubościerna i polerka. Mając taki zestaw jesteśmy w stanie wykonać większość nawet złożonych operacji warsztatowych. Co najważniejsze - maszyny przeznaczone dla profesjonalistów cechują się nie tylko dużą wytrzymałością mechaniczną, ale umożliwiają przy tym zachowanie powtarzalności uzyskiwanych efektów. Przy regularnym serwisowaniu i okresowej wymianie elementów eksploatacyjnych, narzędzia tego typu będą pracować bezawaryjnie przez wiele lat.
Komentarze obsługiwane przez CComment