ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Przasnyska biblioteka zrealizuje projekty mieszkańców - Otwarte. Zapraszamy!

Miejska Biblioteka Publiczna z Przasnysza realizuje projekt pod nazwą "Otwarte. Zapraszamy!". W ramach tego zadania prowadziła nabór wniosków na oddolne inicjatywy z zakresu kultury. Konkurs dobiegł końca i MBP podała wyniki na najlepsze pomysły.

Głównym celem konkursu była aktywizacja mieszkańców, integracja społeczności lokalnej i podejmowanie wraz z mieszkańcami działań w odpowiedzi na ich potrzeby, a także zachęcenie do aktywnego współtworzenia wydarzeń/działań o charakterze społecznym, kulturalnym, artystycznym czy edukacyjnym. Do MBP wpłynęło kilka zgłoszeń, a specjalnie powołana do ich oceny komisja wybrał pięć najlepszych, które jednocześnie spełniały wszystkie wymogi konkursowe. - Przyjęte do realizacji inicjatywy to zadania o różnorodnej tematyce, tzw. szerokie spektrum. Angażują w działania animacyjno-edukacyjne całą lokalną społeczność - podsumowuje projekt Iwona Robakowska z MBP w Przasnyszu. Zgłaszane wnioski mogły mieć maksymalną wartość do 5000 zł.

Pierwszym zwycięskim projektem jest pomysł "…gdzie te prywatki, gdzie tamten czas?" autorstwa Zofii Wódkiewicz, Elżbiety Kempisty oraz Marii Błażejewskiej. Autorki zaproponowały koncepcję tanecznych spotkań warsztatowych. W czasie zajęć uczestnicy poznają historię tańców standardowych i latynoamerykańskich, nauczą się też układów tanecznych  z każdej grupy. Zwieńczeniem tego zadania będzie międzypokoleniowa impreza integracyjna z pokazem tańca.

W gronie laureatów znalazł się również wniosek "Wejdź w świat kultury przez drzwi teatru i literatury" zaproponowany przez Joannę Maliszewską-Kacner, Hannę Pawelczyk i Joannę Korbę. Pod tą zagadkową nazwą kryje się zadanie polegające na realizacji trzech 30-osobowych wycieczek dla dzieci wraz z opiekunami do teatru w jednym z większych polskich miast. Dodatkowo dzieci będą uczestniczyć w warsztatach teatralnych, a każdy spektakl, który obejrzą ma być adaptacją wybranego dzieła literackiego. - Inicjatywa umożliwi skorzystanie z oferty wszystkim chętnym rodzinom. Warsztaty teatralne wzmocnią potencjał twórczy dzieci, rozbudzą zdolność krytycznego czytania oraz doświadczania siebie przez sztukę - wyjaśniają autorzy wniosku.

W podobnym charakterze utrzymana jest kolejna zwycięska propozycja - latem zostanie zrealizowany również projekt Koła Miłośników Sztuki TARAS, którym ma być "Spektakl poetycko muzyczny pt. Twierdza ze słów". Projekt polegać będzie na przygotowaniu i prezentacji w Miejskiej Bibliotece Publicznej spektaklu słowno - muzycznego, podczas którego zaprezentowane zostaną utwory literackie inspirowane ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie, mówiące o okrucieństwie wojny oraz tematyczne piosenki.

Biblioteka zajmie się również pomysłem "Warsztatów ekologicznych" zaproponowanym przez Elżbietę Brzostek, Martę Smolińską i Wojciecha Winnickiego. Warsztaty te będą składały się z dwóch części - teoretyczno-informacyjnej oraz praktycznej. - Część pierwsza to medialna promocja odnawialnych źródeł energii oraz recyklingu. Publikacja informacji na temat wpływu recyklingu i odnawialnych źródeł energii w praktyce. Warsztaty przeprowadzone zostaną podczas Dni Patrona Miasta (15 - 16 września) podczas biegu "Przasnyska Mila" na stadionie miejskim - wyjaśniają autorzy projektu. Natomiast w czasie warsztatów zaprezentowane zostaną działania różnych urządzeń służących do produkcji czystej energii. Warsztaty zakończone zostaną konkursem wiedzy z zakresu prezentowanych materiałów.

Ostatnim zwycięskim projektem są "Warsztaty reporterskie: Pseudonimy naszych przodków", który opracowali Anna Nachtygal, Janusz Nachtygal oraz Julia Kowalczyk. Zespół muzyczny Pseudonim oraz grupa młodzieży szkół średnich zrealizują reportaż, który składał się będzie z: wywiadów z lokalnymi patriotami, członkami rodzin Bohaterów Żołnierzy Niezłomnych na naszych terenach oraz wideoklipów do utworów autorskich zespołu Pseudonim. Na koniec grupa przygotuje spotkanie, na którym zaprezentowana będzie ich praca.

Co ważne, na realizację wszystkich projektów nie trzeba będzie długo czekać - będą one sukcesywnie prezentowane już od 15 maja do 15 października 2022 r. Inicjatywy oddolne to wszelkie formy współdziałania mieszkańców, które mają wywołać pewne określone zmiany w lokalnej społeczności. Często mieszkańcy mają pomysły, które są dla nich najlepsze, bo to oni wiedzą czego potrzebują, a urzędnicy, pracownicy instytucji mogą nie wiedzieć, że mieszkańcom brakuje właśnie tej jednej rzeczy. Czy zaproponowane pomysły sprawdzą się i rzeczywiście są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców Przasnysza? Tego dowiemy się już tej wiosny i lata.

Komentarze obsługiwane przez CComment