Więcej wypadków, pożarów i wezwań

Tak krótko można by podsumować zakończony rok pracy 2021 w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu. Opublikowany został raport, który pokazuje jak bardzo potrzebne są jednostki straży pożarnej, zarówno te ochotnicze jak i zawodowe.

– W 2021r. strażacy z terenu powiatu przasnyskiego interweniowali, aż 1451 razy. Na tak duża liczbę interwencji  w minionym roku, miało wpływ zaangażowanie straży pożarnej w walkę z pandemią korona wirusa Sars COV-2. Na terenie powiatu przasnyskiego było to, aż 517 zdarzeń. Przasnyscy strażacy brali udział w budowie oraz obsłudze polowych izb przyjęć, transportem środków ochronny indywidualnej i dezynfekcji oraz dowozem osób na szczepienia – czytamy w podsumowaniu. Od momentu rozpoczęcia pandemii, strażacy wielokrotnie pokazali, że można na nich liczyć. Choć nie zostali powołani do udzielania pomocy medycznej, czy zarządzania tego typu punktami, zawsze stawali na wysokości zadania i wspierali personel medyczny w powiecie.

W porównaniu do roku 2020 odnotowano 47,5% więcej zdarzeń, do których wzywani byli strażacy. Wspomniane zdarzenia w raporcie zostały podzielone na trzy kategorie: pożary, miejsca zagrożenia oraz alarmy fałszywe. Cieszą wyniki z pierwszego segmentu, w roku 2021 odnotowano spadek o 15,4% mniejszą liczbę pożarów. Natomiast znaczny wzrost widać w tzw. miejscach zagrożeniach, było ich więcej o aż 60% (rok 2020 – 802, a 2021 – 1283). O 23% wzrosła też liczba wezwań do fałszywych alarmów, co jest bardzo niebezpieczne i nieodpowiedzialne. Tego typu zachowania narażają niepotrzebnie wiele osób, które mogą ucierpieć.

Również odnośnie poszkodowanych pojawiają się pewne wyliczenia. – Ogólna ilość poszkodowanych w zdarzeniach to 118 osób z czego 6 osób było poszkodowanych w pożarach, a 118 osób w miejscowych zdarzeniach. Niestety podczas zdarzeń w 2021 roku 3 osoby straciły życie – donosi kpt. Piotr Kuligowski, odpowiadający za raport. Miejmy nadzieję, że ten nowy 2022 rok, zakończy się dużo lepszymi wynikami.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl