ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Kolejne ognisko ptasiej grypy

Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny w Żurominie wykrył kolejne ognisko na terenie powiatu. W miejscowości Swojęcin (Gm. Lutocin) zlikwidowanych będzie 45 tys. kur. 

To już drugie, w tej gminie, ognisko ptasiej grypy. W ubiegłym tygodniu pomór wykryto w Chromakowie, skąd dziś wyjedzie najprawdopodobniej ostatni transport drobiu do utylizacji. 

Niestety, mimo starań służb, ptasia grypa atakuje kolejne fermy drobiu. W niedzielę PIW w Żurominie otrzymał wyniki badań padłych kur z kompleksu trzech ferm w Swojęcinie. Okazały się pozytywne. Chorobę wykryto w dwóch fermach, kury w trzeciej pochodzą z tzw. kontaktu, a więc niestety także zostaną zagazowane i zutylizowane. W kompleksie było 45 tys. kur, a więc znacznie mniej niż w Chromakowie. 

Jest także podejrzenie ptasiej grypy na terenie gm. Bieżuń. Dziś mają być wyniki badań próbek. W Bieżuniu jest największe w powiecie żuromińskim zagęszczenie kurników. 

Dziś o godz. 15 odbędzie się kolejne posiedzenie sztabu zarządzania kryzysowego pod przewodnictwem starosty żuromińskiego, Jerzego Rzymowskiego. 

Komentarze obsługiwane przez CComment