Pierwszy zielony przystanek

Pierwsza zielona wiata przystankowa spodobała się ciechanowianom. Porośnięta zielenią poczekalnia dla pasażerów ZKM nie tylko zdobi przestrzeń publiczną, ale przyczynia się też do zatrzymywania wody opadowej i poprawy mikroklimatu.

Nowa wiata została zamontowana na przystanku autobusowym przy placu Kościuszki. Charakterystycznym elementem konstrukcji jest specjalny stelaż, który stanowi wsparcie dla roślin pnących. Zieleń posadzono też na dachu.

Ratusz informuje, że na nową konstrukcję stalowej wiaty wprowadzona została roślinność. Przystanek z tyłu i boków zdobi bluszcz irlandzki „Hedera Hibernika”, trzcinnik ostrokwiatowy.

„Karl Foerster”, hortensja bukietowa „Little Jane Lime”, rozplenica japońska „Hameln”. Rośliny posadzono w pasie zieleni ograniczonym obrzeżem bezpośrednio do gruntu, a nie w donicach,co nie zawsze się sprawdza. Dach przystanku zdobi mieszanka kwiatowa rozchodnika, goździków i macierzanki.

Zielony przystanek poza funkcją estetyczną jest również ważnym elementem miejskiej infrastruktury, który przyczynia się do przechwytywania wody opadowej i łagodzi efekty tzw. miejskich wysp ciepła. Latem ulice, przy których nie rosną drzewa i rośliny, mają nawet kilkanaście stopni wyższą temperaturę niż zacienione miejsca. Rośliny pomagają też w oczyszczeniu powietrza.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl