ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Wiosssna! Leśnicy poinformowali, że przebudziły się żmije

fot. Marcin Różański, Nadleśnictwo Lidzbark
Przyroda budząca się do życia zachwyca za każdym razem. Świeża zieleń, kwiaty i aktywność zwierząt to symbole wiosny. Ta w tym roku nadeszła szybciej niż zwykle, o czym świadczy m.in. zakończenie hibernacji gadów.
Żmije zygzakowate, kiedy jesienią temperatura spada do 5-7 stopni Celsjusza, szukają schronienia w podziemnych norach i jamach znajdujących się na głębokości nawet 2 metrów. Co ciekawe, żmije hibernują w swoich kryjówkach często z innymi gadami (jaszczurkami, zaskrońcami). Samce zimowe schronienie opuszczają pod koniec marca, a samice dopiero w kwietniu, po kilkudniowym ociepleniu. Tymczasem wygrzewające się na słońcu żmije zygzakowate podleśniczy z Nadleśnictwa Lidzbark wypatrzył już w ubiegłym tygodniu. 
Mamy kolejne oznaki wiosny, jakie pojawiły się naszych lasach - aktywne żmije. Gady lubią się wygrzewać w cieple - na kamieniach lub w mocno nasłonecznionych miejscach w lesie. Żmija zygzakowata jest jedynym polskim gadem groźnym dla człowieka. Należy pamiętać, że nigdy nie ukąsi człowieka, jeśli nie ma ku temu powodu. Najczęściej robi to odruchowo, gdy się ją przypadkowo nadepnie lub przestraszy. By starać się uniknąć nieprzyjemności z jej strony należy pamiętać o zakładaniu wysokich butów do lasu (koniecznie za kostkę; nie ma mowy o sandałach) oraz patrzeniu, gdzie się stąpa, a najlepiej spacerować szutrowymi drogami leśnymi, gdzie łatwiej jest ją zauważyć niż w lesie, w zaroślach.
Żmija jest gatunkiem objętym prawną ochroną. Występuje również w kolorze czarnym, bez widocznego zygzaka. Obie formy można obejrzeć na zdjęciach wykonanych dzisiaj przez leśnika.
- informuje Nadleśnictwo Lidzbark 
Jad tych gadów jest niebezpieczny dla dzieci i osób starszych, dla osób dorosłych nie stanowi zagrożenia życia. W przypadku ukąszenia podaje się antytoksynę końską. Jednak tak jak wspomina Nadleśnictwo Lidzbark, żmije nie ukąszą człowieka niesprowokowane. Jak je rozpoznać? Żmije nie zawsze mają widoczny zygzak (czarne), ale zawsze mają czerwone oczy z pionową źrenicą (niegroźne zaskrońce mają okrągłą źrenicę i jasną tęczówkę). 
Wiosna w tym roku zaczęła się wyjątkowo wcześnie, ponieważ jest cieplej niż zwykle. Za nami najcieplejszy luty w historii pomiarów.  Mieszkańcy subregionu ciechanowskiego, którzy rano wyjeżdżali do pracy, z pewnością dostrzegli śnieg. Jest to, według synoptyków, krótkotrwałe ochłodzenie.

Komentarze obsługiwane przez CComment