ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Akt erekcyjny podpisany. Powstanie 1000 mieszkań w regionie

Dziś (22 grudnia br.) w Ciechanowie powołano drugą Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową na Mazowszu. Siedem samorządów wybuduje mieszkania dla osób, które pracują, jednak nie mają zdolności kredytowej.

Mieszkania wybudowane zostaną na gruntach należących do wspólników SIM Północne Mazowsze, czyli gmin: Ciechanów, Czernikowo, Glinojeck, Płońsk, Pułtusk, Sierpc i Załuski. W pierwszym etapie planowana jest budowa 1000 mieszkań o średnim metrażu 50 metrów kwadratowych. W planach zabudowy wielorodzinnej są mieszkania jedno, dwu i trzypokojowe. Przeznaczone one będą na wynajem dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale posiadają zdolność czynszową. To mieszkania dla rodzin o średnich dochodach, których nie stać na zakup lub wynajem mieszkania na rynku komercyjnym.

- Mieszkania, które wybudujemy w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych kierujemy do osób, które z jednej strony nie mają zdolności kredytowej, a z drugiej strony są w zbyt dobrej sytuacji, by przysługiwały im mieszkania komunalne. To są na ogół młodzi ludzie, dopiero zakładający rodzinę, którzy muszą rozwiązać szereg problemów związanych m.in. z posiadaniem dzieci, a więc przede wszystkim potrzebują mieć własne mieszkanie. Dlatego też wychodzimy z tą inicjatywą - programem mieszkaniowym rządu Mateusza Morawieckiego - powiedział prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości pan Arkadiusz Urban.

- Cieszę się, że kolejne gminy na Mazowszu zdecydowały się dołączyć do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, które są jednym z lepszych przykładów współpracy rządu i samorządu. Mam nadzieję, że państwa krok zachęci kolejne gminy do współuczestniczenia w zakładaniu kolejnych SIMów i rozwoju mieszkalnictwa na wynajem z opcją wykupu- dodał prezes.

Inwestycja jest zabezpieczona finansowo - ma zapewniony stabilny i szeroki wachlarz instrumentów finansowych, który pozwoli gminom na szybką realizację projektów mieszkaniowych. Gminy, które przystąpiły do SIM będą mogły skorzystać z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Środki z niego posłużą sfinansowaniu części lub całości wydatków niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji mieszkaniowej. Każda z gmin otrzymała wsparcie (na założenie/przystąpienie do spółki SIM) kwotę do 3 milionów złotych. Kapitał zakładowy spółki wynosi 24 miliony złotych.

Dodatkowo każda gmina przystępująca do SIM Północne Mazowsze będzie mogła otrzymać bezzwrotne dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości do 10% kosztów realizacji inwestycji. Do dyspozycji jest także bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat (BGK) dla gmin na budowę mieszkań, który wynosi do 35% kosztów inwestycji.

sim

Komentarze obsługiwane przez CComment