Pamięci ofiar nazizmu i komunizmu

18 stycznia br. w Działdowie obchodzono Dni Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach.

Dzień pamięci ofiar totalitaryzmu

Obchody dnia pamięci ofiar obu totalitaryzmów na Warmii i Mazurach odbędą się 18 stycznia 2023 roku w Działdowie.

Jest to odpowiedź na apel sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego z maja 2020 roku dotycząca corocznego czczenia pamięci ofiar tragedii spowodowanych przez oba totalitaryzmy, do jakich doszło w regionie, w szczególności w latach 1939-1956. Apel powstał z inicjatywy mieszkańców naszego województwa.

To właśnie w Działdowie zimą 1939 roku, na terenie byłych koszar wojskowych, hitlerowcy utworzyli obóz zagłady KL Soldau, który stał się ważnym ogniwem w niemieckim systemie terroru na dzisiejszych ziemiach Polski północnej, pełniącym różne funkcje. Prawdziwej liczby ofiar tego miejsca pewnie nie poznamy już nigdy. Z dostępnych informacji wynika, że do obozu trafiło około 30 tysięcy osób, z czego kilkanaście tysięcy zostało zamordowanych, w tym 88 polskich duchownych z diecezji chełmińskiej, płockiej i łomżyńskiej.

W styczniu 1945 roku do Działdowa wkroczyła Armia Czerwona, a teren obozu do października tego roku pełnił funkcję Nakazowo-Rozdzielczego Obozu NKWD, skąd więzionych tam ludzi wywożono do łagrów w głębi ZSRS. Wielu już stamtąd nie powróciło.

Organizatorami uroczystości są Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Starostwo Powiatowe w Działdowie oraz Urząd Miasta Działdowo.  

Program obchodów
11:30 - składanie kwiatów, zapalanie zniczy pod tablicami upamiętniającymi ofiary obozów w Działdowie oraz Błogosławionych Męczenników abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego (dziedziniec kościoła p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej)
12:00 - msza święta w kościele p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej (ul. Jana Matejki 59)
13.30 - uroczystości na placu obozowym KL Soldau, później nakazowo-rozdzielczego obozu NKWD (ul. Grunwaldzka) z udziałem wojskowej asysty honorowej:
- hymn państwowy
- wystąpienia okolicznościowe
- złożenie wieńców pod pomnikiem - krzyżem poświęconym Ofiarom niemieckiego obozu KL Soldau
14.30 - zakończenie uroczystości

Bezpłatna pomoc prawna

Szukasz pomocy lub wsparcia prawnego w trudnej sprawie? Nie stać się na skorzystanie z usług kancelarii prawnej i nie masz się do kogo zwrócić o pomoc?

Ferie z historiąOd 16 stycznia do 26 lutego 2023 roku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku zaprasza do udziału w „Feriach z historią”.

W tym czasie wszyscy zwiedzający będą mieli możliwość zakupu biletów w promocyjnych cenach.

Na zwiedzających o godzinie 11 i 13 będzie czekał przewodnik, który przedstawi wszystkie najciekawsze aspekty związane z funkcjonowaniem Zakonu Krzyżackiego, organizacją bitwy czy też rolą bitwy w XX wieku.

Dodatkowo w tych dniach bezpłatnie udostępnione będzie kino muzealne oraz parking.

Nowoczesny budynek muzeum został oddany do użytku we wrześniu 2022 roku. Nowa siedziba liczy 3,5 tys. m kw. i z założenia jest wielofunkcyjna, z czego blisko 1,8 tys. m.kw. to powierzchnia wystawowa.

Wystawa przedstawia wydarzenia, jakie miały miejsce przed, w trakcie i po bitwie pod Grunwaldem, wprowadza zwiedzających w zagadnienia polityczne, gospodarcze i wojskowe. Jest podzielona na 10 bloków tematycznych. Oprócz przestrzeni wystawienniczej, mieści salę rycerską pozwalającą rozgrywać turnieje i walki rycerskie oraz salę konferencyjną na 100 osób.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku jest instytucją kultury samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Konferencja nt.zbrodni niemieckich i sowieckiech popełnonych na Działdowszczyźnie

„Krzyczę ciszą nieogarniętego bólu, bo ból jest wielki w tym miejscu, nie można tego ogarnąć, ale chyba cisza w tym miejscu będzie głośniejsza niż sam krzyk” - takim cytatem rozpoczęła się konferencja na temat zbrodni niemieckich i sowieckich popełnionych na Działdowszczyźnie w latach 1939 – 1945, połączona z wystawą dokumentującą niemieckie obozy w Działdowie w latach II Wojny Światowej.

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl