ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Czujniki jakości powietrza w Warszawie zostaną rozbudowane

Już niebawem monitorowanie stanu powietrza w stolicy i w miejscowościach ościennych będzie dużo skuteczniejsze i łatwiejsze niż kiedykolwiek. Do końca kwietnia na tym obszarze zainstalowanych zostanie aż 165 nowych czujników jakości powietrza.

Ogromna rozbudowa sieci czujników jakości powietrza w Warszawie
Pod koniec grudnia 2021 roku Urząd Miasta Stołecznego Warszawa podpisał umowę z krakowską firmą Airly Public, na mocy której w stolicy nastąpi imponująca rozbudowa sieci czujników monitorujących stan powietrza. Do końca kwietnia 2022 roku zainstalowanych zostanie aż 165 nowych czujników.

Ambitny plan dokładniejszego i skuteczniejszego monitorowania stanu powietrza to tylko jeden z wielu elementów, jakie składają się na dążenie do zmiany jakości powietrza, którym oddychają mieszkańcy stolicy. To ważna informacja zarówno dla obecnych mieszkańców, jak i dla osób, które planują dopiero zakup nieruchomości w tym mieście. Dzięki rozbudowie sieci czujników, o wiele łatwiej i szybciej można będzie sprawdzić jakość powietrza w konkretnej lokalizacji - nie wiele kilometrów od miejsca, w którym się znajdujemy, ale praktycznie po sąsiedzku.

Lokalizacja nowych czujników jakości powietrza
Nowe czujniki jakości powietrza pojawią się w nieprzypadkowych lokalizacjach - konkretne miejsca, w których zostaną zainstalowane, zostały wytypowane przez Politechnikę Warszawską. Urządzenia pojawią się więc na różnego rodzaju słupach i budynkach użyteczności publicznej w takim zagęszczeniu, by możliwe było sprawne monitorowanie jakości powietrza w całym mieście i na jego obrzeżach.

Warto podkreślić, że Warszawa będzie pierwszą stolicą europejską, która będzie dysponowała tak dużą siecią czujników - monitorowane będzie powietrze we wszystkich dzielnicach oraz w siedemnastu gminach sąsiednich: w Halinowie, Izabelinie, Karczewie, Konstancinie-Jeziornej, Lesznowoli, Milanówku, Nieporęcie, Nowym Dworze Mazowieckim, Otwocku, Piastowie, Radzyminie, Starych Bibicach, Sulejówku, Wieliszewie, Wołominie, Ząbkach i w Zielonce. Wszystko to powoduje, że domy na sprzedaż Warszawa będą mogły od razu być weryfikowane przez inwestorów właśnie pod kątem jakości powietrza w najbliższej okolicy. Rodziny z dziećmi, seniorzy oraz osoby z grup szczególnie narażonych na konsekwencje oddychania zanieczyszczonym powietrzem będą mogły poszukać idealnego lokum dla siebie w możliwie czystej i przyjemnej dzielnicy albo na obrzeżach miasta.

Łatwiejsze monitorowanie jakości powietrza
Nowe czujniki monitorujące stan powietrza zostaną zainstalowane równomiernie na terenie całego miasta i w gminach ościennych, dzięki czemu mieszkańcy dowolnej dzielnicy lub każdej z siedemnastu sąsiednich gmin będą mogli z łatwością sprawdzić stan powietrza i dostosować własne plany i rodzaj aktywności do sytuacji. Do monitorowania jakości powietrza posłuży zarówno bezpłatna warszawska platforma IoT oraz mobilna aplikacja.

Jakość powietrza w stolicy często pozostawia wiele do życzenia, a rozbudowa sieci czujników to dobry krok na drodze w walce o czystsze powietrze. Dopiero wiedząc, jak często i jak bardzo przekraczane bywają normy w konkretnych lokalizacjach, można będzie wdrażać dalsze działania w walce ze smogiem.

Komentarze obsługiwane przez CComment