Deklaracja podatkowa 2023 - jak rozliczyć PIT przez Internet?
W roku 2024 będziemy mieć obowiązek rozliczenia PIT za przychody z roku 2023. Deklaracja podatkowa musi trafić do odpowiedniego urzędu skarbowego w wyznaczonym terminie, tj. do 28 lutego w przypadku PIT-16 i PIT-16a oraz do 30 kwietnia w przypadku pozostałych deklaracji.
Wiele osób korzysta obecnie z możliwości złożenia deklaracji przez Internet. Rozliczając PIT przez Internet należy pamiętać o kilku sprawach. W tym artykule wyjaśnimy, jak rozliczyć PIT przez Internet i w jaki sposób wypełnić dokumenty, aby uniknąć nieprawidłowości, które wiążą się z koniecznością wyjaśnień i płacenia odsetek. Zapraszamy do lektury!
Rozliczenie PIT przez Internet - jaka deklaracja PIT jest dla Ciebie?
To, jaką deklarację podatkową będziemy składać do urzędu skarbowego, zależne jest od źródła dochodu i wybranego przez nas sposobu rozliczenia. Dla osób fizycznych najczęściej stosuje się PIT-37. Jest to deklaracja do rozliczania dochodów pochodzących z:
- umowy o pracę,
- umów zlecenie,
- rent i emerytur.
Ten typ rozliczenia opiera się o deklarację PIT-11, którą wystawiają urzędy wypłacające świadczenia i pracodawcy, którzy przez cały rok odprowadzali składki od tych zarobków. Druk taki musi dotrzeć do nas najpóźniej ostatniego dnia lutego.
PIT 37 wygodnie rozliczymy w programie https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-37.
Przedsiębiorcy też mogą bez problemu wystawić PIT-11 online.
A co z innymi przychodami?
Poza otrzymywanymi świadczeniami i umową z danym przedsiębiorcą możemy też czerpać zyski z innych źródeł. Dochód stały zwykle pochodzi z działalności gospodarczej lub rolniczej. Wiele osób ma też pieniądze z tytułu darowizn lub sprzedaży nieruchomości i papierów wartościowych.
Mamy też prawo do prowadzenia działalności nierejestrowanej. To źródło ma ograniczoną kwotę przychodu.
Wybór właściwej formy rozliczenia jest kluczowy do tego, aby nasze rozliczenie roczne było poprawne i całkowicie zgodne z prawem podatkowym.
Pamiętaj o ulgach podatkowych
Rozliczenie PIT to nie tylko informacja o dochodach. Żeby urząd skarbowy mógł wyliczyć zwrot podatku lub kwotę do zapłaty, musimy uwzględnić także ulgi. W zależności od sytuacji, w deklaracji podatkowej może zostać uwzględniona:
- ulga rehabilitacyjna,
- ulga internetowa,
- ulga na leki,
- ulga na rozwój (za szkolenia czy urządzenia niezbędne do pracy),
- ulga termomodernizacyjna.
Odliczeń może być znacznie więcej. Zanim przystąpimy do wypełniania deklaracji PIT online powinniśmy się z nimi zapoznać. Nieuwzględnienie któregoś elementu spowoduje, że otrzymamy niższy zwrot podatku.
Czy każdy może rozliczyć PIT online?
Jeszcze niedawno rozliczenie PIT możliwe było wyłącznie bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub za pośrednictwem poczty.
Od kilku lat Ministerstwo Finansów zezwala na złożenie zeznania podatkowego w formie elektronicznej. E-PIT to usługa, z której może korzystać każdy. System udostępnia druki do każdego rodzaju rozliczenia. Możemy wypełnić deklarację PIT online na zasadach ogólnych lub wybrać inną, dozwoloną dla nas skalę podatkową.
Jak rozliczyć PIT online?
Wyliczenie wysokości zwrotu podatku w rozliczeniu rocznym wymaga wiedzy z zakresu prawa podatkowego. W niektórych, skomplikowanych przypadkach warto skorzystać z usług księgowego. Takich przypadków jest jednak niewiele. Zwykle PIT 36 i 37 nie jest skomplikowany, dlatego łatwo wypełnimy go w wersji online.
Pomoże w tym program do PIT online. Wystarczy uzupełnić w nim dane dotyczące źródeł przychodów uzyskanych w poprzednim roku rozliczeniowym (w 2024 będą to zyski z 2023) i wybrać sposób opodatkowania. W systemie możliwe jest rozliczenie każdego rodzaju dochodu.
Intuicyjny program pozwala na złożenie deklaracji PIT nawet bez znajomości prawa podatkowego. Wartości, które należy wyliczyć, zostaną uzupełnione automatycznie, po wpisaniu wszystkich danych. Opisy poszczególnych elementów są przejrzyste, dzięki czemu szybko zaznaczymy odpowiednie okienka. Rozliczenie PIT online uwzględnia też kwotę przychodu wolną od podatku oraz niższy podatek dla młodych. Nie ma zatem obaw, że któryś element zostanie przeoczony przez naszą niewiedzę.
Kiedy urząd skarbowy dostanie e-PIT?
Po uzupełnieniu należy wysłać PIT do urzędu skarbowego. Korzystając z usługi Twój e-PIT zrobimy to natychmiast po wypełnieniu deklaracji podatkowej. Musimy tylko potwierdzić naszą tożsamość, logując się poprzez bankowość elektroniczną lub profil zaufany.
Warto podkreślić, że nasze dane w portalu podatkowym są bezpieczne!
Bez obaw można więc samodzielnie dokonać rocznych rozliczeń podatkowych. Unikniemy w ten sposób kolejek w urzędzie i wypełnimy wszystko w dogodnym dla nas momencie - także w godzinach wieczornych i w weekendy. Więcej informacji na temat rozliczania PIT znajdziesz na podatnik.info.
Rozliczenie PIT przez Internet - jakie jeszcze przynosi korzyści?
Deklaracje roczne PIT wymagają precyzji. Trzeba podać wszystkie źródła dochodów w odpowiednich miejscach. Korzystając z rozliczenia online od razu zobaczymy wysokość zwrotu. Możemy też sprawdzić swój PIT online, jeśli pracodawca wysłał go pocztą, a chcemy się wcześniej rozliczyć. Złożenie deklaracji PIT przez Internet zapewnia nam także szybszy zwrot podatku (w porównaniu do złożenia PIT w wersji papierowej) - nastąpi on do 45 dni od daty złożenia deklaracji.
Choć program zapewnia poprawność wyliczeń, to nie zawsze możemy być pewni, że wszystko jest w porządku. Może się zdarzyć, że zapomnimy o podaniu jednej informacji lub kwota przychodu wskazana zostanie niepoprawnie. W takiej sytuacji zrobimy korektę PIT przez internet. Korzystając z usługi e-PIT mamy dużą kontrolę nad rozliczeniem.
Komentarze obsługiwane przez CComment