ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Faktoring a płynność finansowa przedsiębiorstwa – kluczowe aspekty

Płynność finansowa jest kluczowym czynnikiem wpływającym na długotrwały sukces podmiotu gospodarczego. Dzieje się tak niezależnie od branży reprezentowanej przez daną firmę. Utrzymanie stabilizacji w tym zakresie powinno znajdować swoje odzwierciedlenie w strategii ekonomicznej.
Sprawdź, w jaki sposób usługa faktoringu chroni Twoją firmę przed utratą wiarygodności, a w skrajnych warunkach przed widmem bankructwa.

Z artykułu dowiesz się między innymi:

  • Co to znaczy płynność finansowa?
  • Czy płynność finansowa ma znaczenie?
  • Czy faktoring wpływa na płynność finansową firmy?

Czym jest płynność finansowa? 

Płynnością finansową określa się zdolność podmiotu gospodarczego do bieżącego i niezakłóconego regulowania zobowiązań. O stanie jednostki świadczy możliwość utrzymania swobodnego przepływu środków pieniężnych, a w wielu przypadkach jest to utrudnione, choćby z powodu odroczonych płatności, skrzętnie wykorzystywanych przez nierzetelnych kontrahentów.

Należy jednak podkreślić fakt, że opóźnienia w realizacji zobowiązań nie zawsze wynikają ze złej woli nabywców towarów lub usług. Znacznie częściej wpływ na ten stan rzeczy ma sytuacja ekonomiczna innych podmiotów, co w konsekwencji prowadzi do zakłóceń w tym ciągu naczyń połączonych, jakim są finanse przedsiębiorstw w ogóle.

Nie zmienia to jednak faktu, że zachwianie płynności finansowej może prowadzić do stanu niewypłacalności, który z kolei może doprowadzić do bankructwa.

Płynność finansowa gwarantuje terminowe opłacanie faktur, wypłaty wynagrodzeń, czy zakup surowców i półfabrykatów. Innymi słowy, jest ona niezbędna do tego, by firma mogła funkcjonować i rozwijać się, zachowując przy tym swoją wiarygodność.

Optymalizacja zarządzania środkami pieniężnymi jest problemem, który dotyka zarówno duże korporacje, jak i małe oraz średnie firmy, przy czym te ostatnie radzą sobie zdecydowanie gorzej. Rozwiązaniem okazuje się usługa faktoringu, która radzi sobie doskonale bez względu na obowiązującą na rynku koniunkturę. Więcej na ten temat dowiesz się z bazy wiedzy opublikowanej na platformie pragmago.pl.

Faktoring, jako wsparcie płynności finansowej podmiotu gospodarczego 

Faktoring w skuteczny sposób zapobiega powstawaniu zatorów płatniczych. Usługa polega na sprawnej i szybkiej zamianie faktur na środki finansowe. Warunkiem powodzenia transakcji jest zachowanie terminu spłaty zobowiązania.

Faktoring działa niezależnie od okresu odroczenia płatności, co oznacza, że uzyskane w ten sposób środki przedsiębiorca (faktorant) może przeznaczyć na dalsze funkcjonowanie firmy, zanim w ogóle dotarłyby one do niego w przypadku braku współpracy z firmą faktoringową (faktor).

Wysokość zaliczki wypłacanej przez faktora może wynosić nawet do 90% wartości faktury. Pozostałą część należności faktor wypłaca po dokonaniu płatności przez odbiorcę usług bądź towarów. W ten sposób faktoring wpływa pozytywnie na płynność finansową, która w pewnym sensie przypomina krwiobieg w organizmie firmy.

Analiza płynności finansowej a faktoring 

Poprzez analizę płynności finansowej rozumie się działanie mające na celu określenie zdolności firmy do regulowania zobowiązań, w tym także swobodnego przepływu pieniądza. Stały monitoring pomaga firmie utrzymać się na rynku, nawet kiedy następuje spadek przychodów lub pojawiają się niespodziewane wydatki.

Ocenie podlegają:

  • Wskaźnik bieżącej płynności (current ratio);
  • Wskaźnik szybkiej płynności (quick ratio);
  • Wskaźnik płynności gotówkowej (cash ratio).

Zwróćmy uwagę, że w każdym z wymienionych przypadków istotą rzeczy jest przepływ środków finansowych i w tym należy dopatrywać się źródła powodzeń bądź ich braku.

Prowadzący firmę z pewnością powinien przynajmniej rozważyć możliwość skorzystania z usługi faktoringu, jako jednej z najskuteczniejszych metod zachowania dyscypliny finansowej, bez której trudno nawet marzyć o zachowaniu firmy w dobrej kondycji oraz rozwoju przedsiębiorstwa.

Komentarze obsługiwane przez CComment