ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Ile trwa mecz siatkówki?

Piłka nożna, tenis, hokej... Wszystkie dyscypliny sportowe mają swoje przepisy gry. To one określają między innymi czas trwania meczu. Sprawa nie jest jednoznaczna, dlatego niektóre dyscypliny odbywają się na innych zasadach niż pozostałe. W naszym artykule opiszemy, ile trwa mecz siatkówki i od czego to zależy.

Typowy mecz piłki siatkowej

Czas gry w siatkówkę jest nielimitowany. Zgadza się – nie mamy tu równego podziału na połowy po tyle a tyle minut, co jest charakterystyczne dla piłki nożnej, chociażby. Ile trwa mecz piłki siatkowej? Wskaźnikiem są nie minuty, lecz punkty. One składają się na sety, a każdy set trwa tyle, ile trzeba do osiągnięcia przewagi punktowej. Inaczej mówiąc, drużyna musi wygrać set, aby można było zakończyć etap meczu.

O tym ile trwa mecz siatkówki, decydują sety. W związku z tym można powiedzieć, że mecz trwa 4 sety. Nie ma znaczenie, czy na parkiet wchodzi zawodnik rezerwowy, czy jest jakaś dyskusja z sędzią lub przedłużanie wykonywania zagrywki. Liczy się tylko ilość zdobytych punktów, tak więc gra na czas w siatkówce nie ma racji bytu. W związku z tym typowy mecz to ok. 1 do 2,5 godziny. Najdłuższy mecz piłki siatkowej w historii trwał zaś... 101 godzin. Interesujące, prawda?

Zasady dogrywki w siatkówce

Standardowy mecz siatkówki ile trwa, już wiemy. Powiedzmy co nieco o dogrywce. Otóż remis w czasie gry jest możliwy, tak więc przepisy pozwalają na tie-break. To piąty set, który jest jednak krótszy o 10 punktów w stosunku do pozostałych setów. Tie-break jest w związku z tym setem decydującym. Kto go wygra, wygrywa cały mecz. Jako że sędzia nie mierzy czasu, karne w siatkówce nie istnieją. Drużyny walczą dopóty, dopóki któraś z nich nie zdobędzie przewagi co najmniej dwóch punktów.

Ile trwa mecz siatkówki plażowej?

Piłka siatkowa na hali to nie to samo co mecz na plaży. Zasady gry w siatkówkę plażową są odmienne, choć miejscami podobne. Jednak czas trwania meczu siatkówki plażowej to zdecydowanie krócej niż w przypadku gry na hali. Mamy tu tylko 2 sety plus tie-break. Do tego przepisy w tej dyscyplinie dość restrykcyjnie podchodzą do przerw między setami. W związku z tym mecze rozgrywane na piasku są wyjątkowo dynamiczne. Standardowa potyczka trwa ok. 40 minut. Rzadko kiedy mecze trwają godzinę.

Oto w największym skrócie odpowiedź na pytanie, ile czasu trwa mecz siatkówki. Nie mierzy się go w minutach. Tylko punkty decydują o tym, jak przebiegają etapy rozgrywki w siatkówce. Dotyczy to zarówno meczów na hali, jak i na piasku.