ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Import samochodu z USA: Jakie dokumenty i formalności są potrzebne?

Jeśli interesuje Cię import aut z USA, musisz wiedzieć, że cały proces wymaga dopełnienia kilku istotnych formalności. Dotyczą one nie tylko płatności za wybrany samochód, ale również kwestii transportu ze Stanów do portu w Europie, a następnie do domu klienta. Do tego dochodzą pomniejsze wydatki, jak prowizja dla domu aukcyjnego. Czy nie jest to zbyt duże obciążenie dla jednej osoby? Okazuje się, że wcale nie musisz zajmować się tym samodzielnie! Jednym z bardziej polecanych rozwiązań przy sprowadzaniu aut z USA jest skorzystanie ze wsparcia profesjonalnej firmy importerskiej, która w imieniu klienta zajmuje się załatwianiem wszystkich formalności. Chcesz wiedzieć, jak konkretnie mogą Ci pomóc tacy specjaliści? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!

Import auta z USA – szansa na zdobycie wymarzonego samochodu

Coraz więcej kierowców z Polski i Europy decyduje się na import aut z USA, choć do niedawna był to kierunek z gatunku tych bardziej "egzotycznych". Co się zmieniło? Można powiedzieć, że niemal wszystko – ceny aut stały się bardziej przystępne, oferta na tamtejszym rynku znacznie się rozrosła, a formalności nie przerażają już tak bardzo, jak kiedyś. 

A skoro już przy formalnościach jesteśmy: był to aspekt, który ewidentnie zniechęcał kupców z Europy. Często zdarzało się, że potencjalny klient miał odłożoną pewną sumę pieniędzy i był zainteresowany importem auta z USA – finalnie jednak rezygnował, gdy dowiadywał się, ile papierologii go czeka. Na szczęście ten problem przestał już być aktualny. Dziś można skorzystać z pomocy firm wyspecjalizowanych w sprowadzaniu samochodów z USA.

To fachowcy z krwi i kości, a często także i autentyczni pasjonaci motoryzacji. Pomagają oni klientom przy wyborze konkretnego samochodu z USA oraz dopełniają niezbędne formalności – opłaty, papiery, terminy to coś, czym większość kierowców woli nie zaprzątać sobie głowy. Specjaliści z firm pośredniczących w imporcie robią wszystko, by wymarzone auto klienta znalazło się w jego garażu jak najszybciej i przy jak najniższych kosztach. 

Planujesz sprowadzanie aut z USA? Jak wygląda ten proces pod kątem formalności?

Sprowadzanie samochodów z USA to proces, który najłatwiej podzielić na kilka głównych etapów. Prezentują się one w następujący sposób:

  1. Przeglądanie ofert i wybór samochodu – rejestracja na jednym z polecanych portali aukcyjnych, licytacja (utrudniona ze względu na różnicę czasu), wstępne wyliczenia kosztów sprowadzenia auta z USA: opłat celno-skarbowe (cło, akcyza, podatek), prowizji dla domu aukcyjnego, opłat transportowych itd. 
  2. Wpłata pieniędzy za samochód oraz prowizji dla domu aukcyjnego – zwykle są na to przewidziane 2 dni robocze od momentu wylicytowania samochodu, a po upływie tego terminu naliczana jest kara za opóźnienie. Wysokość prowizji jest zależna od kwoty, w której został wylicytowany pojazd.
  3. Zorganizowanie transportu – klient musi zadbać o to, by jego samochód został przewieziony do najbliższego portu, a następnie przetransportowany drogą morską do Europy. Najczęstszą destynacją jest port w niemieckim mieście Bremerhaven. Tam należy odebrać pojazd osobiście, bądź zorganizować finalny transport do Polski. 
  4. Uiszczenie opłaty celnej – import auta z USA prawie zakończył się sukcesem. Zanim jednak pojazd trafi do rąk nowego właściciela w Polsce, należy zadbać o wniesienie koniecznych opłat celnych. Można to zrobić, przelewając odpowiednią kwotę na konto agencji celnej. 

Import samochodów z USA – rejestracja pojazdu w Polsce

Warto pamiętać, że sprowadzanie aut z USA to także szereg formalności związanych z jego rejestracją w Polsce. Samochód musi zostać przystosowany do standardów obowiązujących w Polsce (to m.in. konieczność wymiany lamp i kierunkowskazów) i przejść kompleksowy przegląd techniczny. Następnie można wnioskować o zarejestrowanie auta w Wydziale Komunikacji – po wniesieniu opłat rejestracyjnych otrzymuje się rejestrację czasową na okres 30 dni, która jest później przekształcana w rejestrację stałą z klasycznym dowodem rejestracyjnym.

Do rejestracji auta wymagane jest dostarczenie kilku dokumentów:

  • wniosek o rejestrację;
  • potwierdzenia uiszczenia opłat: celnych (do agencji celnej) oraz skarbowych (do urzędu skarbowego);
  • przetłumaczone na język polski dokumenty z USA, m.in. dokument potwierdzający własność pojazdu, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, dotychczasowe tablice rejestracyjne itd.

Formalności związane z importem aut z USA. Podsumowanie

Import samochodów z USA i związana z nim papierologia może być przytłaczająca – wystarczy jednak skontaktować się z profesjonalnym importerem, który zajmie się tą mniej przyjemną częścią związaną z formalnościami, dopilnowaniem transportu oraz opłat. Jedyne, czym powinien przejmować się klient, to znalezienie swojego wymarzonego samochodu!

W opracowaniu tekstu pomógł Michał Migut z firmy FlyCars – renomowanego importera samochodów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Dubaju. 

Przeczytaj także: Import aut klasycznych z USA – jak znaleźć perłę i nie zbankrutować? 

 

Komentarze obsługiwane przez CComment