ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Informacja - tak, pomoc finansowa - nie. Kiedy powstanie Centrum Integracji Cudziemców

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej poinformowało, że podpisało umowę z MSWiA dotyczącą powstania Centrum Integracji Cudzoziemców. Jednym z sześciu takich punktów na mapie Mazowsza będzie Ciechanów. Otwarcie biur CIC planowane jest w drugim kwartale tego roku.

– Podpisaliśmy już umowę z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, więc możemy rozpocząć bardzo konkretne działania: wynająć powierzchnie biurowe, których potrzebujemy do prowadzenia tych nowych działań, zatrudnić osoby do pracy, a przy okazji – szerzej mówić o naszym projekcie – wyjaśnia Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

MCPS podpisało niedawno umowę z MSWiA na finansowanie ze środków europejskich w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji na lata 2021-2027 projektu „Mazowieckie Mosty Międzykulturowe”. W ramach tej inicjatywy na Mazowszu powstanie sześć CIC-ów – w Warszawie, Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach.

W ostatnich miesiącach pojawiło się w przestrzenie publicznej mnóstwo niesprawdzonych informacji na temat CIC-ów. Według MCPS będą to miejsca udzielania wsparcia w postaci informacji dla cudzoziemców, którzy przebywają w naszym województwie – pracują, uczą się, próbują układać sobie życie w nowej dla nich codzienności.

Centrum Integracji Cudzoziemców działać będzie w ramach MCPS, jednostki podlegającej Urzędowi Marszałkowskiemu. Aktualnie trwa poszukiwanie powierzchni biurowych na terenie wyżej wymienionych miast. MCPS obecnie poszukuje nowych pracowników, następnie zajmie się ich przeszkoleniem. Ostatnim akcentem będzie otwarcie biur.
 
- Dotychczas nasze działania koncentrowały się na tworzeniu warunków do integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami, osób w kryzysach np. psychicznym czy bezdomności. Uczymy udzielania usług społecznych np. osobom starszym wymagającym opieki, a jednocześnie wspieramy aktywizację seniorów, którzy chcą rozwijać swoje pasje i spędzać czas wśród równie zaangażowanych rówieśników. Promujemy rozwój ekonomii społecznej, prowadzimy działania związane z profilaktyką uzależnień, przeciwdziałaniem przemocy. Do tych zadań doszło kolejne – wsparcie integracji społecznej obcokrajowców, których na Mazowszu nie brakuje - dodaje dyrektor MCPS.

W CIC-ach osoby będą mogły otrzymać potrzebne informacje dotyczące np. załatwiania różnego rodzaju spraw w urzędach, a także informacje o usługach, ale też skorzystać z kursów językowych, adaptacyjnych itp. Nie otrzymają tam ani wsparcia finansowego, ani rzeczowego. W CIC-ach nie będzie również żadnej możliwości nocowania, a tym bardziej zamieszkania. - Będzie to przestrzeń biurowa, czynna w określonych godzinach - wyjaśnia Aleksander Kornatowski.

Projekt MCPS prowadzony jest w porozumieniu z Wojewodą Mazowiecki, dlatego w punktach zatrudnieni będą również pracownicy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Do ich zadań, zgodnie z kompetencjami wojewody, należało będzie informowanie cudzoziemców lub ich pełnomocników o zasadach i procedurach wynikających z przepisów ustawy o cudzoziemcach, statusie złożonych przez nich wniosków do wojewody oraz wsparcie w wypełnianiu formularzy wniosków i ich uzupełnień. 

Komentarze obsługiwane przez CComment