Każdy może uratować życie

W pięciu miejscach Ciechanowa zamontowano urządzenia do defibrylacji, których użyć może każdy w przypadku konieczności ratowania życia drugiej osobie. Ich użycie nie wymaga przeszkolenia.

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (Automated External Defibrillator) może zostać użyty w nagłych przypadkach, kiedy konieczne jest ratowanie życia ludzkiego z powodu nieprawidłowej akcji serca.

W Ciechanowie zamontowano 5 takich nowoczesnych urządzeń. Są dostępne w miejscach publicznych, w których przemieszcza się duża liczba mieszkańców.

Defibrylacja to medyczny zabieg polegający na zastosowaniu prądu stałego o określonej energii w celu przywrócenia prawidłowej akcji serca. Urządzenia do jej przeprowadzania, które udostępniono w Ciechanowie są intuicyjne i proste w obsłudze.

Aby użyć defibrylatora wystarczy zdjąć go ze ściany lub stojaka i postępować zgodnie z instrukcjami. Komendy głosowe dostosowane automatycznie do natężenia hałasu w otoczeniu oraz duża, graficzna instrukcja przeprowadzają użytkownika krok po kroku przez cały proces uruchamiania AED, naklejania elektrod na klatkę piersiową oraz dalszego postępowania.  Technologia wykorzystana w urządzeniu umożliwia automatyczną analizę rytmu serca, dokonaną po przyłączeniu do ciała elektrod i szybką, samodzielną reakcję sprzętu. Dzięki temu osoby bez kwalifikacji medycznych mogą przeprowadzić w bezpieczny sposób akcję ratunkową w oczekiwaniu na przyjazd służb medycznych. Informacja o rozmieszczeniu defibrylatorów jest dostępna w aplikacji Miasta Ciechanów na telefonach komórkowych.

Zakup urządzeń sfinansował ratusz oraz cztery miejskie spółki: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, Towarzystwo Budownictwa Społecznego i Zakład Wodociągów i Kanalizacji. To kolejne działanie miejskich spółek związane z obszarem społecznej odpowiedzialności biznesu, ukierunkowane na wspieranie mieszkańców miasta.

Defibrylatory AED są dostępne w następujących lokalizacjach: przed ratuszem na placu Jana Pawła II, przy Hali Targowej „Bloki”, przy hali sportowej MOSiR przy ul. 17 Stycznia, przy stadionie na ul. 3 Maja oraz na terenie kąpieliska „Krubin”.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl