Kiedy przysługuje zwrot składki po sprzedaży auta
Każdy pojazd w Polsce musi posiadać ważną polisę OC. W trakcie obowiązywania ubezpieczenia może się jednak zdarzyć, że właściciel zechce sprzedać samochód. Sprawdź, czy w takiej sytuacji można ubiegać się o zwrot składki!
Istnieje kilka sytuacji, w których można wypowiedzieć umowę OC. Towarzystwo ubezpieczeniowe jest wówczas zobowiązane zwrócić właścicielowi pojazdu część składki. Czy jednak możliwy jest zwrot składki po sprzedaży samochodu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.
Co to jest ubezpieczenie OC?
Każdy właściciel pojazdu ma obowiązek posiadania ważnej polisy OC. Czym jest ubezpieczenie OC? Jest to ubezpieczenie, które w razie wypadku lub kolizji zabezpiecza interesy poszkodowanego i chroni sprawcę od odpowiedzialności za wyrządzone szkody. Z polisy OC jest wypłacane odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu lub uszkodzenie mienia (np. pojazdu). Wysokość składki OC wyliczana jest indywidualnie dla każdego kierowcy i jego samochodu. Towarzystwa ubezpieczeniowe obliczają wysokość składki na podstawie takich czynników jak m.in. wiek, płeć i doświadczenie kierowcy, a także jego stan cywilny i adres zamieszkania. Pod uwagę brane są też różne parametry pojazdu - m.in. marka, rocznik, przebieg i pojemność silnika. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe nie tylko dla samochodów. Wykupienie polisy jest konieczne także w przypadku każdego motocykla, quada czy traktora.
Ubezpieczenie OC - kiedy przysługuje zwrot składki?
Przepisy Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych określają okoliczności, w których można ubiegać się o zwrot niewykorzystanej składki OC. Jest to możliwe w następujących sytuacjach:
-
Wypowiedzenie umowy OC przez nabywcę samochodu - w takim przypadku zwrot składki przysługuje poprzedniemu właścicielowi.
-
Wypowiedzenie umowy OC przez właściciela pojazdu w sytuacji, gdy posiadacz pojazdu utraci posiadanie na jego rzecz - zwrot składki przysługuje posiadaczowi, który wykupił polisę OC.
-
Odstąpienie od umowy zawartej na odległość - kupując ubezpieczenie OC przez internet lub telefon, mamy prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni od jej zawarcia.
-
Wyrejestrowanie samochodu lub udokumentowanie jego trwałej i zupełnej utraty.
-
Odstąpienie od umowy spowodowane niezarejestrowaniem pojazdu przeznaczonego do jazd testowych.
-
Rozwiązanie umowy w przypadku uchylenia decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdu (dotyczy pojazdów do jazd testowych).
Sprzedaż auta a zwrot OC
Jedną z sytuacji, w których można liczyć na zwrot niewykorzystanej składki OC, jest sprzedaż samochodu. Wielu kierowców zastanawia się, jak w praktyce wygląda zwrot składki po sprzedaży samochodu. Warto podkreślić, że polisa OC jest przypisana do określonego samochodu, a nie do konkretnego kierowcy. W momencie sprzedaży auta zbywca musi więc przekazać nowemu właścicielowi nie tylko takie dokumenty jak dowód rejestracyjny czy karta pojazdu, ale także aktualna polisa OC. Jest to ważne dla obu stron, które obowiązuje umowa kupna-sprzedaży samochodu. Nabywca pojazdu może dalej korzystać z OC zawartego przez zbywcę, ale może też zdecydować się na bardziej korzystną ofertę innego towarzystwa ubezpieczeniowego i wypowiedzieć poprzednią umowę OC. Czy wobec tego zbywca może otrzymać zwrot niewykorzystanej składki OC po sprzedaży pojazdu? Wszystko zależy od nowego posiadacza samochodu. Jeśli nowy właściciel pojazdu zrezygnuje z OC poprzedniego właściciela i podpisze umowę z innym ubezpieczycielem, zbywca uzyska zwrot niewykorzystanej składki. Poszukując taniego OC, warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń OC - http://kalkulatoroc.org.pl.
Komentarze obsługiwane przez CComment