ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Kiedy spodziewać się zwrotu podatku z PIT 37?

Podatnicy, którzy w danym roku zapłacili zaliczkę na podatek dochody w wyższej kwocie, niż wynika to z deklaracji, mogą otrzymać zwrot nadwyżki. Urząd skarbowy ma na to od 45 dni do nawet 3 miesięcy, w zależności od tego, w jakiej formie składamy deklarację podatkową. Kiedy spodziewać się zwrotu nadpłaty w 2022 roku?

Kiedy należy spodziewać się zwrotu podatku?

Urząd Skarbowy ma sporo czasu na przekazanie podatnikowi nadpłaconych w ubiegłym roku kwot podatku. To, ile dokładnie poczekamy, zależy od sposobu, w jaki składamy deklarację podatkową. Uprzywilejowani są podatnicy, którzy wybrali elektroniczną formę zeznania, zaś ci, którzy złożą je w formie papierowej, będą musieli poczekać nieco dłużej. I tak:

  • termin 45 dni dotyczy podatników, którzy złożą PIT online;
  • termin 90 dni dotyczy podatników, którzy złożą w urzędzie formularz papierowy.

Co istotne, nie ma większego znaczenia czy deklarację elektroniczną składamy poprzez program Twój e-Pit (jest to rządowy system do sporządzania deklaracji, głównie PIT 37 Online), czy też skorzystamy z programów komercyjnych. 

Korekta deklaracji a zwrot podatku

Każdy podatnik ma możliwość złożenia korekty deklaracji podatkowej - w przypadku, gdy w wyniku popełnienia błędu naraziliśmy na straty skarb państwa, złożenie korekty staje się naszym obowiązkiem. Niemniej jednak czasami podatnicy nie skorzystają z przysługującej im ulgi bądź popełnią błąd rachunkowy, który na straty narazi ich samych. Warto mieć na uwadze, że w takim przypadku otrzymanie zwrotu podatku będzie możliwe jedynie w momencie, gdy skorygujemy złożone już zeznanie podatkowe. Możemy to zrobić online bądź w formie papierowej. Pamiętajmy, że złożenie korekty PIT powoduje, że na zwrot podatku poczekamy jeszcze dłużej, bowiem termin liczony jest wtedy od nowa.

Im szybciej, tym lepiej

Im szybciej złożymy deklarację podatkową, tym w krótszym czasie otrzymamy zwrot należnych nam pieniędzy. Choć urzędnicy w każdym przypadku mają tyle samo dni na dokonanie zwrotu, to praktyka pokazuje, że o wiele szybciej pieniądze otrzymują ci, którzy rozliczają się w lutym bądź w marcu. Czasami pieniądze można otrzymać na konto nawet w tydzień. Im więcej osób składa deklarację w tym samym czasie (a ma to miejsce najczęściej w kwietniu), tym więcej danych system musi przetworzyć. To zaś powoduje, że nasza deklaracja może zostać rozpatrzona w późniejszym czasie. Jeśli nie otrzymamy zwrotu w wyznaczonym przez prawo terminie, to urząd będzie zobowiązany wypłacić nie tylko należną sumę, ale i odsetki.

Szybszy zwrot z Kartą Dużej Rodziny?

Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą liczyć na nieco szybszy zwrot podatku, jeśli złożą formularz drogą elektroniczną. Wtedy bowiem urzędnicy mają nie 45, a jedynie 30 dni na przekazanie pieniędzy. Warto jednak mieć na uwadze, iż jest to rekomendacja, a nie przepis, dlatego nie jest to tak wiążące dla urzędników. Jeśli więc posiadacze Karty Dużej Rodziny otrzymają zwrot podatku w późniejszym, lecz ustawowym terminie, urząd nie ma obowiązku wypłacać odsetek.

Komentarze obsługiwane przez CComment