Modernistyczna gmina Regimin?
W Pawłówku powstała świetlica kontenerowa. To już drugi taki obiekt na terenie gminy. Według wójt Marioli Kołakowskiej budownictwo kontenerowe ma zdecydowanie więcej zalet, niż wad.
Kontenery morskie stają się coraz popularniejszym materiałem wykorzystywanym do budowy domów w stylu "modern". Budowa domu kontenerowego jest znacznie tańsza niż budowa zwykłego domu, a komfort mieszkania w zasadzie niczym się nie różni. Dlatego, w dobie rosnących cen nieruchomości, coraz więcej osób decyduje się na taką formę budownictwa.
Z wielu zalet takich obiektów postanowili zrobić użytek radni z gminy Regimin, którzy wraz z wójt zadecydowali o wybudowaniu już dwóch takich świetlic.
- Pomysł na stworzenie tego typu obiektu zasugerowali sami mieszkańcy, którzy nie posiadali dotychczas miejsca we własnym sołectwie. W miejscowościach gdzie powstały świetlice kontenerowe był problem nawet z organizacją zebrań sołeckich, które odbywały się na podwórku u sołtysa lub w starej zlewni mleka. Ponadto integracja mieszkańców wewnątrz wsi jest bardzo istotna, każdy chce mieć wspólne miejsca spotkań, które dzięki Radzie Gminy Regimin właśnie powstały - wyjaśnia, skąd wynikła potrzeba utworzenia takich obiektów, wójt gminy Regimin Mariola Kołakowska.
Tego typu budynki nie różnią się wewnątrz od budowanego z cegieł domu. Są ocieplone, mają normalną podłogę, ściany, okna. Ale w przeciwieństwie do tradycyjnych domów, budowle z kontenerów są bardziej plastyczne (można je dowolnie modyfikować) i mobilne.
- Największą zaletą świetlicy kontenerowej jest jej czas realizacji, który jest dużo krótszy od budownictwa tradycyjnego. Niewątpliwą zaletą jest także możliwość rozbudowy poprzez dołączanie kolejnych modułów budynku. Kolejnym argumentem, który bardzo przemawia za tego typu inwestycją jest cena, która jest dużo niższa od tradycyjnego budownictwa. Wadą mogą okazać się kwestie estetyczne które nie każdemu mogą przypaść do gustu - twierdzi pani wójt.
Jeśli chodzi o kwestie estetyczne, domy z kontenerów potrafią zrobić wrażenie, gdyż można je z zewnątrz obłożyć dowolnym materiałem. Po prostu ma charakter obiektu modułowego, minimalistycznego, jak to w modernizmie bywa. Znaczące wydaje się zagospodarowanie otoczenia świetlicy, co z pewnością uczynią mieszkańcy danego sołectwa. W gminie Regimin funkcjonują dwie takie świetlice: w Jarlutach Małych i w Pawłówku. Mariola Kołakowska poinformowała nas, iż gmina nie planuje obecnie kolejnych takich inwestycji, jednak ich także nie wyklucza, jeśli takie zapotrzebowanie zgłoszą mieszkańcy.
- Koszt wybudowania świetlicy kontenerowej to kwota ok. 183 tysięcy złotych. Kwota obejmuje całkowite wyposażenie świetlicy, przyłącze wodociągowe oraz kanalizację sanitarną ze zbiornikiem bezodpływowym. Budynek przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych - wymienia kolejne zalety Mariola Kołakowska.
Czy taka jest przyszłość świetlic wiejskich w Polsce? Należy zauważyć, że niegdyś świetlice wiejskie były centrum życia danej społeczności, ludzie chętnie spotykali się we własnym gronie, wszyscy się też znali. Od jakiegoś czasu świetlice w głównej mierze świecą pustkami. Skończyła się już era wiejskich potańcówek, a mieszkańcy świetlice wykorzystują głównie wówczas, kiedy trzeba zagłosować na sołtysa, o czym zresztą wspomniała sama pani wójt. Taki obiekt bywa również miejscem spotkań lokalnego KGW. Budowle kontenerowe wydają się więc uzasadnionym wyborem.
Komentarze obsługiwane przez CComment