Treść ciechanowskiego dyktanda

Wczoraj informowaliśmy o zwycięzcach ciechanowskiego dyktanda. Dziś przedstawiamy jego treść. Została ona przygotowana przez Agatę Korzeniowską, polonistkę ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Ciechanowie, która wspólnie z Urzędem Miasta zorganizowała dyktando. 

"Autor „Pokoju na Ziemi”, lwowianin, niedoszły lekarz, niemal laureat Literackiej Nagrody Nobla anno Domini tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego (dopuszczalne także 1980 z kropką lub bez), stał się czołowym przedstawicielem gatunku hard science fiction. Jest najpopularniejszym polskim pisarzem na świecie, nadal niedocenianym we własnym kraju, mimo że został uhonorowany doktoratami honoris causa i Orderem Orła Białego. W licznych dziełach snuł refleksje naukowo-techniczne na temat miejsca człowieka we Wszechświecie (wariant: wszechświecie), okazał się także genialnym prorokiem: (dopuszczalny -) przewidział powstanie e-booków i audiobooków, druku 3D, inwazję fake newsów i cywilizację na kształt filmowego „Matriksa”.
Czasami spod maski futurologa wychynie jednak poczciwy wujek Staszek, który nie waha się tworzyć przesyconych czarnym humorem, surrealistycznych purnonsensowych dyktand, w których na darmo szukać historii o chyżych gżegżółkach czy ohydnej rzeżusze.
Niewątpliwie zatem „Lem wielkim pisarzem był”. Pozbawiona w tym przypadku ironii Gombrowiczowska fraza zdaje się trafnie opisywać osobowość i spuściznę pisarza wszech czasów, który przybył do nas spod lwowskiego Wysokiego Zamku".

Już po napisaniu dyktanda jury, po konsultacjach z profesorem Bralczykiem, uznało pisownię „anno Domini” także za poprawną.

Przypomnijmy. Dyktando najlepiej napisała pochodząca z gminy Czernice Borowe studentka Katarzyna Bugaj, która powtórzyła swój wynik sprzed kilku lat, gdy także otrzymała nagrodę główną. 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl