Troszczymy się o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu
Rozmowa z inspektorem Zbigniewem Andresem, komendantem powiatowym policji w Ciechanowie
* Panie komendancie, zanim porozmawiamy o ubiegłorocznych przestępstwach...Od 1 stycznia tego roku mamy nowy taryfikator mandatów. Kary dla kierowców są coraz bardziej dotkliwe. Czy uważa pan, że taka nowelizacja była potrzebna? Czy tak wysokie mandaty to jest skuteczny sposób na walkę z przestępstwami drogowymi?
- Od 1 stycznia weszły w życie przepisy zaostrzające kary dla uczestników ruchu drogowego popełniających wykroczenia. Znacząco wzrosły kwoty mandatów m.in. za przekroczenia dozwolonej prędkości, czy za wykroczenia popełniane przez kierowców wobec pieszych.
To kolejna zmiana w przepisach ruchu drogowego w ostatnich kilkunastu miesiącach, która ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.
Od początku roku policjanci zatrzymali pięciu kierowców, którzy otrzymali mandaty w wysokości 2,5 tys. zł za przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h. Mandaty na kwotę 2 tys. otrzymało już 12 kierowców. Sześciu kierowcom na trzy miesiące odebrane zostały prawo jazdy. Wiązało się to ze znacznym przekroczeniem prędkości w obszarach zabudowanych.
Myślę, że nowe przepisy działają na wyobraźnię kierowców, bo od początku roku odnotowaliśmy o 34 zdarzenia drogowe mniej, niż w tym samy okresie ubiegłego roku.
* Jakie zadania stały przed funkcjonariuszami komendy powiatowej w 2021 roku?
- Priorytetem jest poprawa stanu bezpieczeństwa mieszkańców powiatu ciechanowskiego, eliminowanie przestępstw oraz negatywnych zjawisk społecznych, jak również zapobieganie tym zjawiskom. Komenda powiatowa realizuje zadania w oparciu o ustawę o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 roku, a także na podstawie innych aktów prawnych związanymi bezpośrednio z działalnością policji. Założenia, które były realizowane w 2021 roku przez naszych funkcjonariuszy były sformułowane szczegółowo przez Komendanta Wojewódzkiego Policji z/s w Radomiu.
*Jak to więc wyglądało w minionym roku?
- Można stwierdzić, że poziom bezpieczeństwa na terenie powiatu ciechanowskiego od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie. Na przestrzeni 4 ostatnich lat odnotowaliśmy ogólną liczbę przestępstw w granicach 1700 -1800. Odpowiednio rozpoczynając od 2018 roku było ich 1798, 1759, 1704 i 1785.
*Z jakimi przestępstwami najczęściej spotykają się policjanci w ciechanowskiej komendzie? Czy były te najcięższe - zabójstwa?
- W minionym roku na terenie naszego powiatu nie doszło do przestępstwa zabójstwa. Najwięcej odnotowaliśmy przestępstw w kategorii kryminalnych, stanowią one blisko dwie trzecie wszystkich przestępstw. Stwierdzono też 62 przestępstw narkotykowych, nasi funkcjonariusze zabezpieczyli większe ilości substancji zakazanych - 5466,2 g amfetaminy, 5166,6 g marihuany, 0,6 g haszyszu.
Wzrosła o ponad połowę liczba skradzionych samochodów w porównaniu do 2020 roku (stwierdzono 14 takich kradzieży). Co ciekawe - w 2021 roku wyraźnie nasiliło się zjawisko kradzieży katalizatorów samochodowych.
Dużą grupę stanowią oszustwa internetowe, tutaj mamy do czynienia z całą gamą przestępstw. Użytkownicy Internetu nie zawsze zdają sobie z tego sprawę, jak łatwo można stać się ofiarą oszustwa.
Policja dużą wagę przywiązuje do ścigania sprawców z grupy tzw. siedmiu kategorii przestępstw kryminalnych. Są to przestępstwa szczególnie dokuczliwe dla osób, które zazwyczaj nie mają do czynienia z przestępczością zorganizowaną, gospodarczą (ekonomiczną) i korupcyjną, a znacznie częściej spotykają się z tzw. przestępczością pospolitą, taką jak: bójki i pobicia; kradzieże, włamania, rozboje, wymuszenia, uszkodzenie rzeczy, uszczerbek na zdrowiu. W ub.r. nieco wzrosła ilość przestępstw w tych siedmiu kategoriach, w porównaniu do lat poprzednich.
Analizując przestępstwa można zauważyć, że największą grupę stanowią przestępstwa przeciwko mieniu, do których zaliczamy przede wszystkim kradzieże mienia (203), kradzieże z włamaniem (137) oraz uszkodzenia rzeczy (72). Niewielką grupę stanowiły rozboje (13), uszczerbek na zdrowiu (13), bójka lub pobicie (5) oraz kradzieże samochodu (14).
W wybranych 7 kategoriach przestępstw kryminalnych funkcjonariusze z komendy powiatowej wykryli 176 przestępstw, zatrzymano 128 podejrzanych, w tym 39 na gorącym uczynku. Wobec 11 podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
* W ostatnich tygodnia wzrasta liczba włamań do domów jednorodzinnych. Czy ciechanowianie mogą spać spokojnie?
- Rzeczywiście, w ostatnim czasie w powiecie ciechanowskim doszło do serii włamań. Złodzieje za cele obrali sobie domy mieszkalne i firmy. Ostrzegamy mieszkańców i prosimy o zastosowanie szczególnych środków bezpieczeństwa. Apelujemy o ostrożność oraz zwrócenie uwagi na obce osoby, których zachowanie wzbudza podejrzenie oraz pojazdy, które poruszają się w rejonie domów jednorodzinnych czy firm. O swoich spostrzeżeniach poinformujmy policję, podzielmy się tez swoimi spostrzeżeniami z sąsiadami na ulicy, osiedlu. Gdy widzimy coś niepokojącego dzwońmy na 112.
* A na czym polegają praca policji związana ze zwalczaniem pandemii?
- Stan epidemii nałożył na policjantów dodatkowe zadania, podyktowane troską o życie i zdrowie ludzi. Jest to m.in. wspieranie służb sanitarnych poprzez prowadzenie nadzoru nad osobami pozostającymi w kwarantannie oraz egzekwowanie przestrzegania przez mieszkańców nowych ograniczeń. Funkcjonariusze z KPP w Ciechanowie podejmowali czynności dotyczące naruszeń, nakazów, zakazów lub ograniczeń związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Mundurowi każdego dnia prowadzą działania kontrolne, sprawdzają m.in. sklepy, galerie handlowe, środki komunikacji publicznej. W tych miejscach codziennie ujawniają wykroczenia, co oznacza, że w dalszym ciągu, pomimo tak długiego czasu obowiązywania obostrzeń są osoby, które je
lekceważą.
Rozmawiał Radosław Marut
Zbigniew Andres - urodził się w 1969 r. w Gniewie. Jest absolwentem Akademii Rolniczo - Technicznej w Olsztynie oraz Studium Podyplomowego na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Ukończył studium oficerskie oraz studia podyplomowe w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie na kierunku zarządzanie kryzysowe.
Służbę w ciechanowskiej policji zaczął w 1994 r. W latach 2007-2013 pracował w Komendzie Głównej Policji. Od 2013 r. ponownie związany z KPP w Ciechanowie, gdzie został powołany na I zastępcę komendanta powiatowego. Przez lata służby związany był zarówno z pionem kryminalnym, prewencyjnym, jak i logistycznym. W 2020 r. objął stanowisko komendanta KPP w Ciechanowie.
Komentarze obsługiwane przez CComment