ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Wystawa w muzeum: Ciechanowianie w Powstaniu Warszawskim

Budynek „Prudential” po bombardowaniu 28 sierpnia 1944 Foto: Sylwester Braun „Kris”/Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego/

W piątek 2 sierpnia br. o godz. 17.00 w budynku ekspozycyjnym Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, ul. Warszawska 61 otwarta zostanie wystawa „Ciechanowianie w Powstaniu Warszawskim”.

Wystawa ta jest pierwszą próbą zaprezentowania udziału w Powstaniu Warszawskim postaci związanych z ziemią ciechanowską. Badaniami objęto osoby zarówno urodzone na tym terenie, jak też osiadłe tutaj przed Powstaniem i po wojnie. Przypomni sylwetki ok. 130 bohaterów, opierając się przede wszystkim o biogramy powstańcze, opracowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego, ale także niektóre opracowania samego muzeum i zbiory prywatne.

Większość bohaterów została przypomniana w swoich zgrupowaniach, w których byli zaangażowani, mierząc się z okupantem niemieckim niemal we wszystkich dzielnicach ówczesnej walczącej Warszawy.

Rzecz istotna, która wyłania się z tych biogramów, to fakt, iż do walki tej byli w zdecydowanej większości przygotowani. Zamieszkiwali w stolicy jeszcze przed wybuchem Powstania, zarówno jako pracujący, niejednokrotnie absolwenci wyższych uczelni, szkół średnich, w tym również pewna grupa absolwentów ciechanowskiego „Krasiniaka”, angażując się w ruch konspiracyjny ZWZ-AK , przechodząc odpowiednie szkolenia i wchodząc w poszczególne struktury sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego, w tym także Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej. Wśród nich byli także podoficerowie i oficerowie Polskiego Wojska, związani z 11 Pułkiem Ułanów czy 13 pp. Nie zabrakło także nastolatków, zaangażowanych w działalność Szarych Szeregów.

Wystawa „Ciechanowianie w Powstaniu Warszawskim” prezentowana jest wspólnie z wystawą Instytutu Pamięci Narodowej – „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”, która stanowi główną narrację tematyki powstańczej.

Komentarze obsługiwane przez CComment