ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Z Barbarą Bielastą wirtualny spacer po starym cmentarzu

Il. Organizator

Które groby są najstarsze i gdzie się znajdują? Kto został w nich pochowany? Kim byli dawni mieszkańcy Ciechanowa i okolic? Na te i inne pytania odpowie Barbara Bielasta, bibliotekarka, regionalistka, publicystka, przewodniczka podczas wirtualnego spaceru po cmentarzu parafialnym znajdującym się przy ul. Płońskiej w Ciechanowie, który odbędzie się 25 października o godz. 17.00 w Krzywej Hali (Plac Piłsudskiego 1). Zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie.

Wydarzenie jest adresowane i do osób, które nie mogły odbyć spaceru we wrześniu i październiku oraz do osób, które odbyły taki spacer, a chciałyby jeszcze posłuchać opowieści o starym cmentarzu, jak bywa nazywana parafialna nekropolia przy ul. Płońskiej. Oprócz odpowiedzi na powyższe pytania, będziemy mogli uzyskać też odpowiedź na inne: jakie nagrobki są najciekawsze, a na jakich znalazły się najciekawsze inskrypcje? które groby zostały poddane renowacji, a które będą w najbliższych latach? kim był Tomasz Klonowski, którego grób się wyróżnia spośród innych?

Barbara Bielasta (ur. 1956 r. Ciechanów) – emerytowana bibliotekarka, regionalistka, publicystka. Absolwentka Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1979 do 2018 r. pracownik Wojewódzkiej, a następnie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie. Autorka książek Szulmierz i okolice (2007), Cyprysińscy na Mazowszu (2010), Krasiniana w zbiorach Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie (2012), Historia gminy Regimin (2017), nagrodzonej tytułem „Liber Mazovia”, Dembowscy na Mazowszu (2021), wspomnień Jerzego Hieronima Olszewskiego Tak to zapamiętałem (2015), także sześciu tomów Bibliografii województwa ciechanowskiego za lata 1975-1998. Współautorka Bibliografii województwa mazowieckiego oraz innych tematycznych zestawień bibliograficznych. Autorka licznych artykułów o tematyce historycznej w prasie lokalnej i regionalnej, a także bloga o historii Ciechanowa i okolic Ciechanowskie notatki. Członek Ciechanowskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej i Stowarzyszenia Wolontariat Pamięci. Laureatka nagrody Wykrzyknik za 2008 r. przyznawanej przez Tygodnik Ciechanowski za twórczy wkład w kulturę Ciechanowa, nagrody im. Franciszka Rajkowskiego za 2010 r., przyznawanej przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej łącznie z godnością Ciechanowianina Roku w dziedzinie kultury oraz tytułu Bibliotekarz Roku 2010 Województwa Mazowieckiego. Prywatnie żona Jerzego i matka czworga dorosłych dzieci: Jolanty, Andrzeja, Pawła i Grzegorza. Pasje i zainteresowania: historia lokalna, wycieczki, hodowla kwiatów, zbieranie grzybów, haftowanie.

Tak przewodniczkę przedstawia Miejska Biblioteka Publiczna i zaprasza do udziału w wirtualnym spacerze.  

Cała informacja ta oraz inne w TC nr 43 z 24.10.

Komentarze obsługiwane przez CComment